Aktualności
Środa, 5 grudnia 2018 16:11

Powstanie nowa ulica w Krakowie

Sześć ofert wpłynęło w ogłoszonym przez Zarząd Inwestycji Miejskich przetargu na budowę ulicy 8 Pułku Ułanów. Kto wygra przetarg, urzędnicy zdecydują na początku przyszłego roku.

Planowana ulica połączy ulicę Zawiłą ze skrzyżowaniem Grota Roweckiego – Brożka – Kapelanka. Zainteresowanych jej budową jest sześć podmiotów – firm i konsorcjów firm. Tyle ofert wpłynęło w przetargu na opracowanie kompletnej dokumentacji projektowej dotyczącej zadania pn.: „Budowa ulicy 8 Pułku Ułanów w Krakowie” wraz z uzyskaniem decyzji ZRID.

– Obecnie analizujemy propozycje, jakie zgłosili oferenci. Decyzja komisji przetargowej powinna zapaść na początku przyszłego roku – informuje Janina Pokrywa, dyrektor ZIM w Krakowie. Co ważne, większość ofert nie przekracza środków zaplanowanych na ten cel w dokumentach finansowych Miasta. Warto też wiedzieć, że wśród przyjętych w zamówieniu kryteriów jest nie tylko najniższa cena, ale i wydłużenie podstawowego okresu rękojmi na dokumentacje projektową.

W tym roku ZIM już dwukrotnie próbował wyłonić firmę, która zrealizuje ul. 8 Pułku Ułanów w trybie „zaprojektuj i wybuduj”. W obu przypadkach przetargi musiały zostać unieważnione z uwagi na zbyt wysoką cenę, jaką proponował jedyny zgłaszający się oferent.

– Dlatego też, mając na uwadze aktualną sytuację na rynku budowlanym w Polsce, zmieniliśmy formułę realizacji ul. 8 Pułku Ułanów. Najpierw chcemy przygotować dokumentację projektową i uzyskać ZRID, a następnie szukać wykonawcy dla tego zadania – zaznacza Janina Pokrywa.
Nowa droga, która połączy ul. Zawiłą ze skrzyżowaniem ul. Kapelanka – Brożka – Grota Roweckiego ma za zadanie poprawić obsługę komunikacyjną w południowo-zachodniej części Krakowa. Takie rozwiązanie poprawi komfort podróżowania mieszkańców na granicy dzielnic VIII i IX, odciążając przede wszystkim ulicę Kobierzyńską, a także Zakopiańską. W ramach inwestycji zostanie wybudowana 2,7 km tzw. droga zbiorcza (po jednym pasie w każdą ze stron).

Dzięki inwestycji wzbogaci się też sieć dróg rowerowych. Osoby podróżujące jednośladami zyskają szybkie połączenie z centrum miasta, bowiem wzdłuż ul. 8 Pułku Ułanów powstanie ścieżka rowerowa. W ramach zadania powstaną oczywiście chodniki, przebudowana będzie infrastruktura techniczna. Z zakresu zamówienia wyłączony jest odcinek ul. 8 Pułku Ułanów, który zostanie zrealizowany w ramach Trasy Łagiewnickiej.

Ul. 8 Pułku Ułanów ma mieć charakter drogi miedzyosiedlowej, nie będzie więc to szeroka arteria komunikacyjna. – Stąd chcemy, by w ramach projektu zastosowanych zostało jak najwięcej rozwiązań przyjaznych dla mieszkańców, przede wszystkim w zakresie zieleni. Liczymy, że powstanie jedna z pierwszych dróg w Krakowie o nieco innym spojrzeniu na kształtowanie przestrzenne – mówi dyrektor ZIM w Krakowie. Dlatego projekt nowej drogi będzie powstawał w ścisłym uzgodnieniu i wedle wytycznych Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie

źródło: krakow.naszemiasto.pl

Wici
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Intermed
Najczęściej czytane
Reklama
Bike
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl