WSB
Aktualności
Niedziela, 19 lutego 2017 21:17

Powstała Koalicja dla czystego powietrza (zdjęcia)

Smog to realny problem, który ma fatalny wpływ na nasze zdrowie i jakość życia. Będziemy współpracować, aby go ograniczyć. Takie deklaracje padły podczas konferencji „Czyste powietrze. Jak to zrobić?”, w Domu Kultury w Tuchowie. Podpisano tam Koalicję na rzecz czystego powietrza w regionie tarnowskim.
Jednym z jej elementów jest Program Badań Profilaktycznych Chorób Płuc, którego realizację rozpoczyna Centrum Zdrowia Tuchów.

W gronie założycieli koalicji znaleźli się: Grupa Powietrze Tuchów działająca jako Stowarzyszenie Eko Aura Małopolska, samorząd Tuchowa oraz Centrum Zdrowia Tuchów. Zadeklarowali oni wspólną realizację działań, służących poprawie jakości powietrza i podnoszenie wiedzy na temat zagrożeń, związanych z jego zanieczyszczeniem. Jednym z elementów konkretnych działań jest program badań, który uruchamia miejscowa spółka medyczna. Mieszkańcy Tuchowa i osoby często przebywające w mieście będą mogły bezpłatnie w przychodni szpitala CZT wykonać badanie spirometryczne – służące zdiagnozowaniu zmian w płucach i oskrzelach. Kiedy wyniki będą niepokojące pacjenci - po skorzystaniu z porady lekarskiej i uzyskaniu skierowania - będą wykonywali rtg klatki piersiowej bądź badanie tomograficzne.

Największym problemem w Tuchowie jest spalanie w domowych kotłowaniach paliw niskiej jakości, a nierzadko śmieci. Ekodoradca z Urzędu Miejskiego Wiktor Chrzanowski poinformował o dużym zainteresowaniu tuchowian trwającą akcją dofinansowania wymiany pieców i instalacji. Dotychczas wpłynęło 600 wniosków od zainteresowanych osób. Ekodoradca opowiedział też o sytuacjach, w których upoważnieni przez burmistrza urzędnicy interweniowali u mieszkańców spalających śmieci. Coraz częściej informacje takie przekazują sąsiedzi.

Konferencja w tuchowskim kinie wzbudziła duże zainteresowanie mieszkańców. Głównym organizatorem było Stowarzyszenie Eko Aura Małopolska. Maciej Sajdak z zarządu opowiadał o tym, jak grupa mieszkańców, zaniepokojona ostatnim raportem Światowej Organizacji Zdrowia, pokazującym duże zanieczyszczenie powietrza w ich mieście, spotkała się dzięki portalowi społecznościowemu i postanowiła działać.

- Chodzi nam o to, by poprawić jakość życia przede wszystkim naszym dzieciom - tłumaczył. Działacze zaczęli na własną rękę weryfikować oficjalne badania i prowadzić szeroką akcję informacyjną w internecie, ostrzegając o nasileniu zanieczyszczeń.

Sygnatariusze koalicji zadeklarowali jej otwarty charakter i zamiar przyjmowania kolejnych członków. Goście konferencji mogli się częstować jabłkami, a na koniec wszyscy mogli zabrać opakowanie ekologicznego brykietu.

źródło: mat. prasowy

Extra Trapez
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
WSB
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl