Parada Smoków
Aktualności
Poniedziałek, 16 grudnia 2013 16:05

Posłowie Solidarnej Polski zadają pytania w sprawie "prawa śniegu" oraz monopolizacji usług turystycznych w górach

NOWY TARG. Podczas zorganizowanej dziś konferencji prasowej Przewodniczący Klubu Parlamentarnego SP Arkadiusz Mularczyk oraz poseł Edward Siarka zaprezentowali swoje zapytania poselskie skierowane do Ministra Sportu i Turystyki w sprawie planowanego wprowadzenia do obrotu prawnego tzw. "prawa śniegu", propozycji wybudowania sztucznego zbiornika na Kasprowym Wierchu oraz zagrożenia monopolizacją usług turystycznych i sportowych w Tatrach i Beskidzie Sądeckim i wpływu tej okoliczności na wzrost cen.
W piśmie do ministra Andrzeja Biernata posłowie zaznaczają, że "z dużym niepokojem przyjęli doniesienia medialne na temat zapowiadanego planu zmiany przepisów wprowadzającego tzw. „prawo śniegu” obowiązujące w krajach alpejskich, które ma przyczynić się do ułatwienia inwestycji na stokach narciarskich. Na podstawie planowanego „prawa śniegu” prywatne grunty położone w atrakcyjnych górskich terenach mogą być udostępniane turystom lub narciarzom, za wynagrodzeniem. Prace nad tymi propozycjami ma rozpocząć od lutego 2014 r. sejmowa komisja sportu a w czerwcu mają być już gotowe rozwiązania".

Zdaniem posłów Solidarnej Polski - zapowiadane plany nowelizacji budzą wielki niepokój, ponieważ stanowią najkrótszą drogę do wywłaszczania gruntów. Zgodnie z informacjami ujawnionymi przez Rzeczpospolitą znowelizowana ma zostać służebność przesyłu, która rozszerzy tę służebność dla linii energetycznych, wodno-kanalizacyjnych itp., w tym również transportu linowego.

"Proponowana nowelizacja stwarza ogromne pole do nadużyć, ponieważ umożliwia budowanie wyciągów i tras narciarskich, które przechodziłyby przez prywatne grunty, nie w drodze negocjacji czy zawiązywania spółek z ich właścicielami, jak odbyło się to m.in. w Austrii, lecz poprzez obligatoryjne ustanowienie służebności. W wypadku gdyby inwestor nie ustalił z właścicielem gruntu opłaty za służebność, zapłaci odszkodowanie o równowartości utraty wartości gruntu, co faktycznie oznaczać będzie możliwość przejęcia gruntów, na których powstaną następnie przynoszące krocie obiekty rekreacyjne, za bezcen.

Co najdziwniejsze, propozycja wprowadzenia tych przepisów wyszła od polityków Platformy Obywatelskiej po sprzedaniu Polskich Kolei Linowych S.A. przez należącą do Skarbu Państwa PKP S.A. spółce Polskie Koleje Górskie S.A., która przejęta została z kolei przez jedną ze spółek zagranicznej grupy kapitałowej Mid Europa Partners. O ile wprowadzenie takich przepisów można byłoby tłumaczyć korzyściami dla Skarbu Państwa gdyby PKL S.A. nadal należało do PKP S.A., o tyle po nabyciu tego podmiotu przez PKG S.A. kontrolowaną przez zagraniczny fundusz ewidentnie, zmiana prawa sprzyja ewidentnie interesowi prywatnemu" - piszą posłowie.

I dodają: "Dla turystów korzystających z polskich kolei linowych zmiana właściciela PKL S.A. już jest odczuwalna, kolej linowa na Kasprowy Wierch już wielokrotnie podwyższyła ceny usług: obecnie skipasy kosztują 135 zł za dzień, czyli więcej, niż byliśmy w stanie zapłacić jeszcze sezon temu za dzień jazdy przy kupowaniu pojedynczych biletów. Zmianie uległy również ceny na wyciągi krzesełkowe. Koszt pojedynczych wjazdów wzrósł z 6 i 8 zł do 20 zł. Gdyby jednak proponowana nowelizacja weszła w życie, mielibyśmy do czynienia z sytuacją bez precedensu. Ustawodawca wprowadziłby możliwość wywłaszczania bardzo wartościowych gruntów nie na cel publiczny, lecz dla uzyskania korzyści prywatnych podmiotów, a w szczególności kontrolowanej przez Mid Europa Partners PKG S.A.

Żeby uzmysłowić jakie konsekwencje może przynieść wejście w życie proponowanych przepisów podnieść należy, że składnikami majątkowymi sprzedanej PKL S.A. są m.in. Kolej Linowa Kasprowy Wierch, Kolej Linowo Terenowa Gubałówka w Zakopanem, Kolej Linowa Palenica w Szczawnicy, Kolej Linowo Terenowa Góra Parkowa w Krynicy, Kolej Linowo Terenowa Żar w Międzybrodziu Żywieckim oraz Kolej Krzesełkowa Mosorny Groń wraz z Ośrodkiem Turystyczno- Narciarskim Mosorny Groń w Zawoi. Samorządy założyciele PKG S.A. zachowały jedynie iluzoryczne uprawnienia, które nie dają gwarancji realnego wpływu na prowadzenie spraw spółki oraz strategii jej rozwoju. Już po zakupie PKL S.A. PKG S.A. nabyła 75% akcji w Kolei Gondolowej Jaworzyna Krynicka S.A., a kolejne plany spółki przewidują nabycie spółki Polskie Tatry S.A., której majątek stanowią m.in. Aquapark Zakopane, trzy zespoły hotelarskie oraz znane lokale gastronomiczne. W ostatnich dniach pojawiły się doniesienia na temat zakup stacji narciarskiej w Słotwinach w celu budowy nowej trasy zjazdowej ze Słotwin aż do Czarnego Potoku pod obecną stację dolną kolejki gondolowej Jaworzyna Krynicka oraz kolejnego aquaparku".

I dalej: "Kapitał zagraniczny kontrolujący PKG S.A., która zgodnie ze strategią ma sprawiać wrażenie międzygminnej spółki Zakopanego, Bukowiny Tatrzańskiej, Kościeliska i Poronina, poprzez nabywanie kolejnych spółek i nieruchomości zmierza do uzyskania monopolu na usługi turystyczno-wypoczynkowe na terenie polskich Tatr i Beskidu Sądeckiego. Proponowane zmiany w prawie dadzą PKG S.A. dalsze uprawnienia, które skutkować będą możliwością przejmowania niemal za bezcen nieograniczonej ilości terenów, a wpływy z tego tytułu zamiast do PKP S.A. należącej w całości do Skarbu Państwa, trafią do podmiotu zagranicznego. Z dużym niepokojem i zdziwieniem przyjęliśmy ponadto doniesienia o ogłoszonych przez Pana planach budowy zbiornika w rejonie Kasprowego Wierchu, z którego woda ma być wykorzystywana do sztucznego naśnieżania tras w Tatrach. Pomysł taki jest niezrozumiały z racji braku konieczności powstania takiego zbiornika i sprzeciwu ze strony Tatrzańskiego Parku Narodowego, którego dyrekcja wyartykułowała, że w Polsce nie ma możliwości zorganizowania dużego ośrodka narciarskiego z racji na fakt, że polskie Tatry są zbyt niskie a sama możliwość naśnieżania Kasprowego Wierchu będzie znacznie utrudniona ze względu na silne wiatry o prędkości ponad 15 m/s występujące na Kasprowym Wierchu przez 1/3 roku".

Pismo do Ministra Sportu i Turystyki kończy prośba o zajęcie stanowiska w kwestii planowanej zmiany prawa oraz szereg pytań: "Czy Ministerstwo Sportu i Turystyki przygotowało lub ma zamiar przygotować nowelizację przepisów mającą wprowadzić do polskiego systemu prawnego tzw. „prawo śniegu” lub rozszerzyć zakres służebności przesyłu w taki sposób, by objęła ona transport linowy, a jeżeli nie, to czy popiera taką zmianę przepisów? Jakie są przyczyny planowania budowy zbiornika w rejonie Kasprowego Wierchu, z którego woda ma być wykorzystywana do sztucznego naśnieżania tras w Tatrach i czy Ministerstwo ma zamiar popierać ten projekt nawet wobec sprzeciwu dyrekcji Tatrzańskiego Parku Narodowego? Czy Ministerstwo Sportu i Turystyki bierze pod uwagę i akceptuje fakt, że PKG wykupując kolejną infrastrukturę turystyczną w rejonie Tatr i Beskidu Sądeckiego zmierza do monopolu usług turystycznych w tym rejonie Polskich gór i czy Ministerstwo Sportu i Turystyki bierze pod uwagę, iż okoliczności ta wpłynie na podwyższenie cen biletów i skipasów za korzystanie z tras narciarskich i infrastruktury wyciągowej oraz kolei linowej?"

opr.s/
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Parada Smoków
Najczęściej czytane
Reklama
WSB
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl