Festiwal Kiepury
Aktualności
Wtorek, 21 kwietnia 2020 17:12

Posłanka z Podhala apeluje o uruchomienie wymazobusów do szybkich badań koronawirusa

Posłanka Jagna Marczułajtis-Walczak wystosowała pisma do starostów powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego oraz burmistrzów Zakopanego i Nowego Targu w sprawie uruchomienia tzw. wymazobusów, aby mieszkańcy regionu mogli szybciej zrobić testy na koronawirusa.
- W ostatnim czasie do mojego biura poselskiego docierają informację, że pacjenci z Podhala mają problemy z robieniem testu na koronawirusa. Sytuacja ta spowodowana jest tym, że brakuje specjalistycznych karetek mogących podjechać do chorych w celu pobrania wymazów na Podhalu oraz sami pacjenci z podejrzeniem koronawirusa mają problem z dotarciem do szpitala zakaźnego transportem prywatnym - napisała w liście do samorządowców posłanka rodem z Poronina.

Jak dodaje, według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) najskuteczniejszym sposobem walki z koronawirusem jest przeprowadzanie testów każdej potencjalnie zakażonej osobie oraz izolacja. Zwraca się też o samorządów o udzielenie informacji czy rozważają uruchomienie tzw. wymazobusów, które mogłyby pobierać próbki od mieszkańców Podhala do badań diagnostycznych w kierunku koronawirusa. - Proszę o potraktowanie sprawy jako pilnej - dodaje.

Starosta nowotarski Krzysztof Faber, który czytał pismo od posłanki, podkreśla w wypowiedzi dla podhale24.pl, że organizacja testów na koronawirusa nie jest zadaniem samorządu. - Powiaty nie robią testów, bo jest to zadanie służby zdrowia i sanepidu. Zresztą, w naszym powiecie to dobrze funkcjonuje, testy są robione, kiedy jest tylko taka potrzeba - mówi Faber i dodaje, że na Podhalu jest potrzeba, ale uruchomienia laboratorium z prawdziwego zdarzenia, z którego mogliby korzystać mieszkańcy całego regionu wykonując różnorakie badania. - Cieszyłbym się, gdyby pani poseł dostrzegła i wsparła taką potrzebę - dodaje.r/
TdP
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Reklama
Krynica
Reklama
TdP
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl