Allmedica
Aktualności
Środa, 4 października 2017 11:45

Ponad 151 mln zł unijnego dofinansowania otrzyma miasto na budowęj linii tramwajowej

Kraków otrzyma 151 mln złotych unijnego dofinansowania na rozbudowę i modernizację linii tramwajowych. Wczoraj zostały podpisane dwie ważne umowy. Pierwsza z nich dotyczy trasy z Krowodrzy Górki na Górkę Narodową.
To jedna z największych inwestycji, którą w najbliższych latach zrealizuje miasto. Ma kosztować 326 mln zł, z czego unijne dofinansowanie wyniesie ponad 151 mln. Nowa trasa skomunikuje północną część Krakowa z centrum. Sytuacja poprawi się jednak dopiero w 2020 roku, bo właśnie wtedy mają zakończyć się prace. W ramach inwestycji zostanie wybudowane również dwupoziomowe skrzyżowanie w ciągu ulicy Opolskiej. Powstaną również trzy parkingi park & ride: w rejonie pętli tramwajowej Krowodrza Górka, przy skrzyżowaniu z ul. Pachońskiego oraz przy pętli końcowej Górka Narodowa.

Na tej ostatniej powstanie terminal dla autobusów oraz tramwajów. Znajdzie się po zachodniej stronie planowanego węzła alei 29 Listopada z projektowaną ulicą Iwaszki.

To jednak nie wszystko, bo miasto otrzyma również 76,5 mln zł na modernizacje torowisk. Urzędnicy wytypowali torowiska wymagające najpilniejszej przebudowy i objęli je projektem unijnym.

Wszystkie te inwestycje wycenione są wstępnie na ok. 150 mln zł. Większość z torowisk jest w tak złym stanie, że nie można na nie wypuścić bardziej nowoczesnego, niskopodłogowego taboru (np. torowisko do Pleszowa). Często dochodzi do wykolejeń tramwajów i wybrzuszania się szyn.

opr. ab

źródło: krakow.naszemiasto.pl

Extra Trapez
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Intermed
Najczęściej czytane
Reklama
Bike
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl