Aktualności
Piątek, 14 czerwca 2013 15:49

Polskie Koleje Linowe jednak nie-polskie? Wniosek o zwołanie Komisji Infrastruktury w sprawie zamieszania wokół PKL

W związku z zamieszaniem, wokół sprzedaży Polskich Kolei Linowych SA przez Polskie Koleje Górskie, skutkującej ewentualną utratą kontroli nad PKL SA przez podmioty publiczne, grupa posłów zwróciła się z wnioskiem o zwołanie posiedzenia Komisji Infrastruktury. Na posiedzenie Komisji, celu złożenia stosownych wyjaśnień, zaproszono Ministra Sławomira Nowaka oraz Prezesa Zarządu PKP SA. Do reprezentowania wnioskodawców upoważniony został Poseł PiS Andrzej Adamczyk.
PKL SA za zgodą rządu zostało sprzedane Przez PKP SA spółce Polskie Koleje Górskie SA. Założycielami PKG są samorządy: miasto Zakopane oraz gminy Bukowina Tatrzańska, Poronin i Kościelisko. Większościowym udziałowcem spółki jest fundusz inwestycyjny Mid Europa Partners, posiadający ok. 98% akcji PKG. Fundusz zapowiedział prywatyzację spółki poprzez giełdę, co skutkować może wyzbyciem się podmiotów publicznych kontroli nad spółką. Przeciwko temu buntują się radni samorządów współtworzących PKG oraz podhalańska społeczność.

Wiele wskazuje, że dzięki prywatyzacji poprzez giełdę, PKL SA, niejako okrężną drogą, stanie się własnością słowackiej firmy Tatry Mountain Resorts, która była zainteresowana kupnem PKL już wcześniej, jednak w efekcie protestów polityków jej ofertę odrzucono. Prezes TMR potwierdził zainteresowanie inwestycjami w polskich górach.

Wokół prywatyzacji PKL, już w momencie zapowiedzi jej sprzedaży przez rząd, zrobiło się bardzo głośno. Protestowali mieszkańcy, naukowcy, organizacje pozarządowe, Polonia amerykańska i kanadyjska, samorządowcy oraz politycy. Posłowie PiS złożyli projekt ustawy, której celem było zatrzymanie PKL w polskich rękach. Projekt zakładał wykupienie przez Skarb Państwa, za pieniądze znajdujące się w Funduszu Kolejowym, wszystkich akcji spółki PKL S.A. i następnie przekazanie ich Województwu Małopolskiemu.

We wniosku o zwołanie komisji infrastruktury czytamy - „Zbycie akcji spółki Polskie Koleje Górskie S.A. może spowodować utratę przez samorządy kontroli nad kolejkami linowymi, co jest równoznaczne z działaniem na szkodę interesów wspólnoty mieszkańców. Spółka powstała dzięki zaangażowaniu państwa polskiego i mieszkańców Zakopanego oraz okolic, powinna więc nadal służyć Narodowi”.

„Chcemy, aby Minister Nowak , jako podmiot nadzorujący PKP, byłego już właściciela PKL, rzetelnie wyjaśnił nam wszystkie meandry wokół sprzedaży Polskich Kolei Linowych. Mimo, iż szumnie ogłoszono, że spółkę wykupiły podmioty publiczne i pozostanie ona w polskich rękach, to okazuje się, że tak najprawdopodobniej nie będzie. Podhalańska społeczność czuje się oszukana, co skutkuje utratą zaufania do państwa” – mówi poseł Andrzej Adamczyk.

opr.s/

źródło: Biuro PiS Kraków

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Reklama
cross
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl