Sobota, 20 kwietnia | Imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii
20.11.2022 | Czytano: 201

Polska 2050 Szymona Hołowni o funduszach europejskich dla Małopolski

“Rząd PiS nie robi nic, aby odblokować środki unijne dla Polski. To działanie antypolskie.” - mówiła w Krakowie Europosłanka Róża Thun.

W niedzielę przedstawiciele ruchu Polska 2050 zorganizowali konferencję prasową w pobliżu flagowej inwestycji współfinansowanej ze środków Unii Europejskiej. Europosłanka Róża Thun zwróciła uwagę, że Małopolska była prymusem w wykorzystaniu środków unijnych.

W obecnej perspektywie finansowej to 2,3 mld euro. Z powodu fatalnej polityki rządu PiS Komisja Europejska potrąciła nam już z funduszy unijnych w sumie 267 mln euro, czyli ponad 50% pełnej alokacji dla Małopolski. Pod koniec października straciliśmy kolejne 30 mln euro. Niezależnie od sytuacji z rządem PiS pracujemy z @RenewEurope w PE, aby zabezpieczyć dodatkowe środki w 2023 r.


Róża Thun zaznaczyła, że rząd powinien złożyć wniosek do Komisji Europejskiej o uruchomienie środków z KPO do końca października, ale to dalej nie zostało zrobione.

Do końca 2026 roku powinniśmy #KPO rozliczać, jak możemy się z tym uporać, jeżeli rząd nie robi nic, żeby te pieniądze odblokować? Idzie zima, musimy liczyć się z kolejną falą uchodźców z Ukrainy, inflacja galopuje, ceny rosną, a przez to, że rząd Polski nie wykonał wyroków TSUE mamy w tej chwili 2.7 mld zł kar do spłacenia - przypomniała Róża Thun

Przedstawiciele Polski 2050 zwrócili uwagę na niedopuszczalne kwestionowanie znaczenia funduszy europejskich dla wszystkich Polaków. Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Rafał Komarewicz, zwrócił uwagę na niesprawiedliwe wykluczenie Krakowa z jednego z programów unijnych, dzięki któremu udało się odnowić wiele obiektów w Krakowie.
Nowa edycja projektu programu Fundusze Europejskie dla Małopolski wyklucza Kraków z katalogu miast uprawnionych do aplikowania o środki unijne dotyczące rewitalizacji.

Przewodniczący wraz z grupą radnych zapowiedział wystosowanie rezolucji, w której zaapeluje o włączenie Krakowa w katalog beneficjentów uprawnionych do aplikowania w ramach programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027

Konferencję prasową poprzedziła akcja społeczna, mająca na celu zwrócenie uwagi na liczne przykłady inwestycji współfinansowanych przez środki europejskie w Małopolsce. - Mam nadzieję, że ta rezolucja zostanie przyjęta głosami całej Rady, bo wierzę, że wszystkim środowiskom politycznym zależy na dobru Krakowian - podsumował Przewodniczący.


Warto przypominać obywatelom, ale przede wszystkim władzy o tym, że Polska i Małopolska są największymi beneficjentami Unii Europejskiej. Widzimy to na zdjęciach umieszczanych w mediach społecznościowych z hasztagiem #UniaDlaMałopolski - podkreślił znaczenie środków unijnych dla naszego kraju i regionu Rafał Komarewicz

Od paru dni członkowie, wolontariusze i sympatycy #Polska2050 @PL2050Mal umieszczają w mediach społecznościowych zdjęcia z #UniaDlaMałopolski. Przedstawiają oni tabliczki informujące o dofinansowaniu z UE różnych obiektów. Postanowiliśmy przypomnieć rządowi, ile Małopolska zawdzięcza Unii Europejskiej - mówiła Aktywistka miejska Małgorzata Szostak. - Jesteśmy zszokowani zachowaniem polityków i decydentów podczas hucznego otwarcia tunelu pomiędzy miejscowościami Naprawa i Skomielna Biała. Brak informacji i niedopuszczenie do głosu przedstawiciela Komisji Europejskiej, pomimo wcześniejszych ustaleń, że będzie czas na jego wypowiedź, to skrajna nieuczciwość wobec obywateli, którzy powinni wiedzieć o źródłach finansowania tej inwestycji.
Źródło mat. prasowe Polska 2050 Szymona Hołowni

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl