Aktualności
Czwartek, 21 listopada 2013 02:05

Podróż po Małopolsce na jednym bilecie?

KRAKÓW. W Urzędzie Marszałkowskim podpisano porozumienie w sprawie utworzenia Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej. Dokument ma charakter intencyjny i związany jest projektem Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej.
Władze wojewódzkie oraz samorządy Krakowa, Tarnowa, Bochni i Skawiny chcą współpracować przy integracji systemów transportu zbiorowego. Jednym z pierwszych projektów jest utworzenie Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej.

- To projekt ściśle powiązany z Szybką Koleją Aglomeracyjną, która ma być alternatywą dla samochodów osobowych przy dojazdach do dużych miast regionu. Chcemy, aby Małopolska Karta Aglomeracyjna zaczęła działać już w 2015 r. - mówił po podpisaniu porozumienia Marszałek Marek Sowa.

- To system, który będzie integrował dostępne na terenie naszego województwa usługi związane z publicznym transportem zbiorowym. Małopolska Karta Aglomeracyjna będzie zintegrowanym biletem, umożliwiającym korzystanie z różnych środków transportu w różnych miejscach Małopolski, parkingów, a w przyszłości także innych usług - tłumaczył Roman Ciepiela, wicemarszałek województwa.

Aby otrzymać MKA lub uzyskać dostęp do aplikacji mobilnej trzeba będzie zarejestrować się w systemie przez internet lub w Punkcie Obsługi Klienta MKA, który zostanie uruchomiony w Krakowie. Zarejestrowany użytkownik otrzyma dostęp do usług świadczonych w ramach MKA i będzie mógł tworzyć własne usługi, np. wykupić okresowy bilet kolejowy na trasie Kraków – Tarnów, bilet okresowy na komunikację miejską w Krakowie i abonament parkingowy w Tarnowie. Dane zostaną zapisane na karcie a pasażer za wszystko zapłaci zbiorczo - operator systemu rozdzieli opłaty pomiędzy odpowiednich usługodawców. System MKA został zaprojektowany w taki sposób, aby umożliwiał obsługę przejazdów jednorazowych, a także mógł być rozszerzony o funkcjonujący na terenie województwa prywatny transport zbiorowy. Te rozwiązania zostaną wprowadzone w kolejnym etapie, który ma zostać zrealizowany do 2018 roku.

Projekt Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej będzie uruchamiany systematycznie w miastach, które podpisały porozumienia. W przyszłości do systemu będą mogły przystąpić inne miasta naszego regionu.

opr.s/ zdj. Wiesław Majka

źródło: MagicznyKraków

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Reklama
cross
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl