Kopalnia
Aktualności
Czwartek, 25 lutego 2021 16:00

Plan dla gospodarki w dobie epidemii, zamiast chaotycznych działań z dnia na dzień

Małopolscy przedstawiciele ruchu Polska 2050 zabrali głos w sprawie trudnej sytuacji przedsiębiorców i braku pomocy oraz konkretnego planu naprawczego ze strony rządu. Konferencja prasowa odbyła się w czwartek, 25 lutego o godz. 11:00 w Oświęcimiu.
Wzięli w niej udział: Maciej Pikor - Prezes Zarządu Stowarzyszenia Polska 2050 w Małopolsce, Jan Adamaszek - radny miasta Oświęcim, który oficjalnie dołączył do Stowarzyszenia Polska 2050 oraz Maria Kowalska-Koźbiał, liderka powiatu oświęcimskiego.

Ruch obywatelski realnie zmienia rzeczywistość
Maria Kowalska-Koźbiał odniosła się do licznych działaniach liderów i wolontariuszy z powiatu oświęcimskiego na rzecz lokalnej społeczności. W ostatnich miesiącach przedstawiciele ruchu Polska 2050 przeprowadzili m.in. zbiórkę żywności i ubrań dla osób w kryzysie bezdomności z terenu Oświęcimia i okolic, wsparli pomocą schronisko dla zwierząt w Chełmku, aktualnie planują zbiórkę żywności dla stołówki Matki Małgorzaty prowadzonej przez Siostry Serafitki. Finał akcji przewidziany jest przed Wielkanocą.

Od spraw lokalnych do ogólnopolskich
“Dotychczasowa działalność Polski 2050 w Oświęcimiu jest tym, co chcielibyśmy, aby było codziennością w kraju, który razem zdecydowaliśmy się budować. To obraz Polski solidarnej, demokratycznej, będącej bliżej ludzi. Wierzę, że to właśnie jest ta świeża krew w krwioobiegu tego miasta” - powiedział Maciej Pikor. Zdaniem Pikora szczególnej solidarności i wsparcia potrzebują w tej chwili małopolscy przedsiębiorcy. Chaotyczne i niekonsekwentne decyzje rządu nie dają im dziś
żadnego poczucia stabilności. Przykładem jest choćby zamknięcie gastronomii, zaplanowane pierwotnie na 14 dni, a trwające obecnie już ponad 100 dni. Rolę rządu muszą przejmować na siebie samorządy, które w wielu miejscach Małopolski starają się pomagać przedsiębiorcom, m.in. zwalniając ich z czynszu czy z opłat koncesyjnych.

Wspólnie z samorządowcami - nowy radny w Stowarzyszeniu
Do Stowarzyszenia Polska 2050 w Małopolsce dołączył oficjalnie Jan Adamaszek, radny miasta Oświęcim, który od wielu miesięcy współpracował z wolontariatem ruchu i wspierał lokalnych przedsiębiorców. “Zdecydowałem się dołączyć do Stowarzyszenia Polska 2050, ponieważ przekonali mnie do tego projektu tworzący go ludzie. Z jednej strony był to lider ruchu – Szymon Hołownia, który swoją charyzmą i pomysłami na zmianę Polski zdobył moje zaufanie, a z drugiej strony były to wszystkie osoby zaangażowane, entuzjastycznie nastawione do życia, które nie skupiają się na problemach, lecz koncentrują się na szukaniu rozwiązań. To właśnie oni pokazują politykę od nowej strony.” - mówił Adamaszek.

Pora na konkretny plan dla gospodarki
Maciej Pikor zaapelował do rządzących, by przygotowali konkretny plan dla gospodarki, a wyeliminowali działania z dnia na dzień. Przedstawił również propozycje wypracowane przez ekspertów Instytutu Strategie 2050 dla polskiej gospodarki w czasie kryzysu. Wśród nich wymienił konieczność optymalizacji Tarczy Antykryzysowej pod kątem pokrycia stałych kosztów ponoszonych przez przedsiębiorców, których biznesy zostały zamknięte; monitorowanie źródeł epidemii i opieranie decyzji o zamykaniu lub otwieraniu sektorów gospodarki na badaniach; zawieszenie pobierania stałych opłat publicznych od firm w lockdownie. Pikor przypomniał, że Polska 2050 od wielu miesięcy informuje, że w sytuacji, w jakiej znalazło się nasze państwo, powinien zostać wprowadzony stan klęski żywiołowej. Podkreślił także, że dobrymi rozwiązaniami warto się dzielić, dlatego trzeba mówić głośno o wypracowanych rekomendacjach. Być może władza zechce wreszcie z nich skorzystać.


mat. prasowe, fot. Tomasz Komędera
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl