Aktualności
Poniedziałek, 19 września 2016 18:37

Pamiętali o Golgocie Wschodu

Radny wojewódzki i sekretarz Powiatu Nowosądeckiego Witold Kozłowski wziął dziś udział w uroczystościach, upamiętniających 77. rocznicę agresji ZSRR na Polskę. Odbyły się one pod pomnikiem sądeckich Sybiraków na Cmentarzy Komunalnym w Nowym Sączu.
- 17 września 1939 roku był początkiem eksterminacji Polaków, planowanej od dawna przez Sowietów - przypomniał Kazimierz Korczyński, prezes nowosądeckiego oddziału Związku Sybiraków. - Masowe wywózki objęły ponad siedemset tysięcy osób. Połowę z nich stanowiły dzieci.

Parlamentarzyści, przedstawiciele władz miasta z prezydentem Ryszardem Nowakiem i przewodniczącą Rady Miasta Bożeną Jawor na czele, a także reprezentanci służb mundurowych i organizacji kombatanckich złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem ofiar sowieckich represji, w tym Sybiraków. To nie przypadek, bowiem rocznica napaści ZSRR na Polskę jest jednocześnie obchodzona jako Światowy Dzień Sybiraka. Za dusze zmarłych ofiar modlił się ks. ppor. Robert Młynarczyk, kapelan Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu. Po uroczystości na cmentarzu w kościele św. Kazimierza odprawiono mszę św. Homilię wygłosił ks. prałat Stanisław Czachor.

(szel) Fot. Paweł Szeliga
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl