Golemo
Aktualności
Piątek, 26 stycznia 2018 16:40

Otwarto obwodnicę Skały (zdjęcia)

To dobra informacja dla wszystkich osób podróżujących po Małopolsce, zarówno mieszkańców regionu, jak i kierowców tylko przejeżdżających przez nasze województwo. Do użytku została oddana długo oczekiwana przez wszystkich obwodnica Skały. Nowa droga wyprowadzi z centrum tego miasta tysiące samochodów, które każdego dnia przemierzają trasę Kraków – Wolbrom. Odkorkuje się też zabytkowy rynek Skały.
Całkowita wartość inwestycji to ponad 22,4 mln zł, z czego dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 wyniosło prawie 17 mln zł. Nową inwestycję otworzyli m.in.: marszałek Jacek Krupa, burmistrz Skały Tadeusz Durłak, radny województwa Adama Domagała oraz przedstawiciel wykonawcy, firmy Skanska SA.

- Małopolska od kilku lat, także za sprawą środków unijnych, realizuje największy w historii plan budowy dróg. Wiemy doskonale, że inwestycje drogowe są kluczowe dla rozwoju regionu, bowiem tam, gdzie są dobre drogi, rozwija się chociażby gospodarka i turystyka. W dalszej perspektywie zyskują na tym rzecz jasna mieszkańcy, którzy mogą nie tylko podróżować w komfortowych warunkach, ale za sprawą nowych inwestycji w ich okolicy powstają też nowe miejsca pracy - podkreślił marszałek Jacek Krupa i dodaje, że tylko w tym roku na realizację wszystkich zadań drogowych w Małopolsce przeznaczone zostanie ponad 1,6 mld zł. Prawie 400 mln zł to środki z budżetu województwa.

Obwodnica Skały, wybudowana w ciągu drogi wojewódzkiej nr 794 Kraków – Koniecpol (woj. śląskie) liczy 4,6 km i przede wszystkim odciąży centrum tego miasta.

- 40 lat trwało marzenie mieszkańców o budowie obwodnicy Skały i w końcu ono się spełniło. Teraz mieszkańcy mogą wreszcie odetchnąć z ulgą i to nie tylko dlatego, że o wiele mniej samochodów będzie przejeżdżać chociażby przez rynek. Nowa obwodnica sprawi, że zmniejszą się korki, a w centrum miasta będzie ciszej i bezpieczniej. Za sprawą inwestycji zmniejszy się też emisja szkodliwych spalin do środowiska – zaznaczył burmistrz Tadeusz Durłak i dodał, że budowa nowej drogi poszła w ekspresowym tempie. W sumie prace budowlane trwały niewiele ponad rok, bo pierwszą łopatę wbito w październiku 2016 r.

Teraz kierowcy podróżujący małopolskimi drogami zyskali kolejną wygodną, dwupasmową trasę. Na całej jej długości wybudowano również cztery ronda w miejscach, w których obwodnica krzyżuje się z drogami lokalnymi. Oprócz tego powstały zatoki autobusowe z wiatami przystankowymi oraz chodniki dla pieszych, wszystkie wykonane tak, aby bezpiecznie mogły korzystać z nich osoby z niepełnosprawnościami. Wśród udogodnień znalazły się chociażby specjalne, chropowate kostki przy przystankach autobusowych oraz przejściach dla pieszych, a także obniżone krawężniki i specjalne pochylenia, pomagające m.in. osobom poruszającym się na wózkach.

Nowa obwodnica pozwoli wszystkim osobom podróżującym po regionie na szybszy dojazd ze stolicy Małopolski do stref aktywności gospodarczej znajdujących się w okolicy, w tym m.in. tych w Skale, Olkuszu i Wolbromiu. To jednak nie wszystko – łatwiej będzie można dojechać też z Krakowa na Śląsk. Dzięki temu cała okolica ma szansę stać się jeszcze bardziej atrakcyjna dla przedsiębiorców, chcących zainwestować w Małopolsce Zachodniej.

Obwodnica Skały to nie jedyna inwestycja zrealizowana w ostatnim czasie w naszym regionie. Do końca 2023 r. oprócz oddanej właśnie obwodnicy omijającej centrum Skały w najbliższym czasie podobnych obejść doczeka się jeszcze kilka małopolskich miast i miejscowości: Oświęcim, Gdów, Miechów, Skawina, Tuchów, Zator i Podolsze, Babice, Wolbrom, Zielonki, Chochołów, Proszowice (etap II), Muszyna oraz Waksmund – Ostrowsko – Łopuszna.

opr.s/

źródło: UMWM

Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Groteska
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl