Terma Szaflary
Aktualności
Czwartek, 16 lutego 2017 10:05

Ostrzeżenie przed fatalną jakością powietrza

Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego wprowadził II stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza. Ostrzega o ryzyku przekroczenia dziś do północy stężenia dobowego pyłu PM10 powyżej 200 jednostek. Efektem będzie wzrost stężenia pyłu PM2,5 oraz benzopirenu w powietrzu.
W związku z tym dzieci i młodzież do 25. roku życia, osoby starsze, a także chorzy na astmę i dolegliwości układu oddechowego, cierpiący na choroby alergiczne oczu i skóry, oraz zaburzenia funkcjonowania układu krwionośnego powinni ograniczyć długotrwałe przebywanie na otwartej przestrzeni. Wskazane jest też unikanie wietrzenia pomieszczeń i ograniczenie dużego wysiłku fizycznego na zewnątrz.

Jednocześnie WZZK zaleca, by szkoły, przedszkola i żłobki oraz jednostki opiekuńcze ograniczyły długotrwałe przebywanie podopiecznych na otwartej przestrzeni. Natomiast szpitale i przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej powinny być przygotowane na możliwość wystąpienia większej ilości nagłych przypadków nasilenia dolegliwości astmatycznych lub niewydolności krążenia.

WZZK apeluje do osób spalających węgiel lub drewno o tymczasowe stosowanie innego dostępnego źródła ciepła, na przykład elektrycznego lub gazowego, a jeśli nie jest to możliwe zastosowanie lepszego jakościowo paliwa (węgla o zawartości popiołu poniżej 15 proc. oraz kaloryczności co najmniej 21 MJ/kg. Sugerowane jest też alternatywnie spalanie drewna o wilgotności poniżej 15 proc.).

Wskazane jest też zaprzestanie palenia w kominkach, o ile nie stanowią one jedynego źródła ogrzewania. W tym czasie preferowane powinno być podróżowanie komunikacją zbiorową.

szel
Extra Trapez
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
WSB
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl