Golemo
Aktualności
Sobota, 22 kwietnia 2017 18:41

Orły na II Małopolskiej Konferencji organizowanej przez Oddział Małopolski PFRON

W Nowym Sączu odbyła się II Małopolska Konferencja pn. „Międzyinstytucjonalna współpraca w obszarze pomocy osobom niepełnosprawnym”. W Miasteczku Galicyjskim spotkali się przedstawiciele jednostek samorządu powiatowego oraz organizacji pozarządowych z terenu województwa małopolskiego.
Gościem specjalnym spotkania był Piotr C. Śliwowski, dyrektor Departamentu Promocji i Informacji PFRON.

„Każdy z nas ma swoje Kilimandżaro, szczyt który chce zdobyć i nie chodzi tu o szczyt góry” – opowiadała o swojej życiowej drodze oraz wyprawach górskich, Angelika Chrapkiewicz-Gądek. Podróżniczka jest jedną z bohaterek opisanych w książce Iwony Kamieńskiej „Akademia Orłów”. Konferencja była okazją do spotkania z autorką oraz trójką jej Orłów - Angeliką Chrapkiewicz-Gądek , psycholog Magdaleną Kotlarz oraz Michałem Bałdygą, osobami niepełnosprawnymi, których historie uskrzydlają. Ich losy opisane zostały w dwóch częściach książki wydanej przez Stowarzyszenie Sursum Corda z pomocą Oddziału Małopolskiego PFRON.

Michał Bałdyga zaprezentował wyniki eksperymentu przeprowadzonego w jednej z klas Zespołu Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Nowym Sączu. Uczniowie na jeden dzień podzielili się na osoby niepełnosprawne i ich opiekunów. Rodzaje niepełnosprawności w postaci wózków inwalidzkich, zakrytych oczu, stoperów w uszach, balkoników były przez uczniów losowane. Na konferencji młodzież oraz artysta Michał Bałdyga przeprowadzili rozmowę, która była podsumowaniem oraz przedstawieniem wniosków z eksperymentu. Omówione zostało zetknięcie się uczniów w niepełnosprawnościami, ich nowe spojrzenie na przestrzeń, w której na co dzień przebywają oraz reakcje otoczenia.

źródło: Małopolski Oddział PFRON

Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl