Wtorek, 23 kwietnia | Imieniny: Jerzego, Wojciecha, Adalberta
22.06.2018 | Czytano: 52

Odkrycia archeologiczne koło Słomnik w pasie drogowym przyszłej S7 (zdjęcia)

Dowody na zamieszkanie i działalność człowieka z epoki kamienia i brązu, ale także średniowiecza znaleźli archeolodzy w Smrokowie koło Słomnik. Na stanowisku archeologicznym, w pasie drogowym przyszłej S7 węzeł Szczepanowice - węzeł Widoma odkryto m.in. toporek i siekierkę z epoki kamienia, biżuterię i ozdoby oraz szkielet prawdopodobnie kobiety z epoki brązu, rogi krowy lub tura sprzed 5000 lat, naczynia gliniane a także kilka miejsc pochówków z różnych okresów. Odsłonięto także fragmenty okopów wykonanych w czasie II wojny światowej.

Wszystkie znalezione artefakty archeologiczne będą zabezpieczone, opisane, a następnie przekazane do muzeum wskazanego przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Znaleziska odkryte podczas badań archeologicznych przed budową A4 Kraków – Tarnów znajdują się teraz w Muzeum Archeologicznym w Krakowie.


- Inwestor na obowiązek przeprowadzenia wyprzedzających badań archeologicznych zgodnie z ustawą o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Miejsca, gdzie trzeba przeprowadzić wykopaliska są wskazywane na podstawie dokumentów i inwentaryzacji archeologicznej. Przeprowadza się także weryfikację tych miejsc. Zdarza się, że obszar, na którym trzeba przeprowadzić badania jest rozszerzany lub zmniejszany. Na przebiegu S7 od granicy z województwem świętokrzyskim do Krakowa zakres badań obejmuje powierzchnię 120 ha - tłumaczy Iwona Mikrut z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.


opr.s/ zdj. GDDKiA
Źródło GDDKiA

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl