Aktualności
Wtorek, 23 stycznia 2018 11:01

Obywatelskie zatrzymania pijanych kierowców w Oświęcimiu i Olkuszu

Śmierć trzech osób przejechanych przez pijanego 21-latka w Świdniku czy pijany kierowca wpadający w betonowy mur w Nowym Targu nie wyczerpują niestety listy wydarzeń z udziałem pijanych kierowców w ostatnich dniach w Małopolsce.
Obywatelskie zatrzymanie w Olkuszu

Postawą godną naśladowania wykazał się 35-letni mężczyzna, który w Olkuszu ujął nietrzeźwego kierowcę, a następnie powiadomił policje. Zatrzymany, kierujący samochodem marki Honda miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie.

Mężczyzna jadąc ulicą Cegielnianą, zwrócił uwagę na niepewnie poruszający się po drodze samochód marki Honda. Kierowca Hondy nie zapanował nad pojazdem i na łuku drogi, zjechał po schodach na drogę krajową 94, a następnie przejechał w poprzek obydwa pasy ruchu i uderzył w betonowy kosz na śmieci. Olkuszanin, widząc wysiadającego z Hondy chwiejnym krokiem mężczyznę, niezwłocznie udał się za nim i na ulicy Cegielnianej ujął go. Następnie powiadomił o tym fakcie dyżurnego olkuskiej jednostki. Do czasu przyjazdu policjantów uniemożliwił nietrzeźwemu kierowcy ucieczkę czy kontynuowanie dalszej jazdy. Badanie stanu trzeźwości przeprowadzone przez funkcjonariuszy potwierdziło podejrzenia zgłaszającego. 32-letni obywatel Ukrainy, który kierował Hondą miał w organizmie ponad 2 promile alkoholu. Teraz amator jazdy „na podwójnym gazie” za swe czyny odpowie przed sądem, gdzie grozi mu do dwóch lat pozbawienia wolności.

Przypomnijmy, polskie prawo daje każdemu z nas możliwość ujęcia sprawcy przestępstwa na gorącym uczynku. - O tak zwanym zatrzymaniu obywatelskim mówi art. 243 § 1 Kodeksu postępowania karnego: „każdy ma prawo ująć osobę na gorącym uczynku przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa, jeżeli zachodzi obawa ukrycia się tej osoby lub nie można ustalić jej tożsamości”. W § 2 doprecyzowano, że osobę ujętą należy niezwłocznie oddać w ręce Policji.
Pamiętajmy jednak, by podejmując interwencję wobec pijanego kierowcy, zawsze należy mieć na uwadze przede wszystkim własne bezpieczeństwo.


W Oświęcimiu mieszkańcy uniemożliwili ucieczkę

Czworo mieszkańców Oświęcimia błyskawicznie zareagowało i ujęło nietrzeźwego kierowcę, który na ich oczach, uszkodził trzy zaparkowane samochody. 25 – latek nie posiadający prawa jazdy, wsiadł za kierownicę samochodu mając w organizmie ponad 2 promile alkoholu.

Do zdarzenia doszło 22 stycznia o godzinie 19.30 na ulicy Zawidzkiego w Oświęcimiu. Czworo mieszkańców Oświęcimia - dwie kobiety i dwóch mężczyzn, dostrzegło samochód marki Fiat Panda, którego kierowca jadąc ulicą uszkadza inne, zaparkowane pojazdy. Reakcja mieszkańców była natychmiastowa. Podbiegli do fiata, ujęli kierowcę, a następnie powiadomili Policję. Funkcjonariusze przejęli nietrzeźwego, którym okazał się 25 – letni mieszkaniec Oświęcimia. Badanie stanu trzeźwości zatrzymanego wykazało 2,1 promila alkoholu. Dodatkowo policjanci ustalili, że nie posiada on uprawnień do kierowania, a w trakcie pijanego rajdu uszkodził trzy samochody: Forda Fiestę, Renault Laguna oraz Mazdę.

.


oprac. wo/

źródło: malopolska.policja.gov.pl

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Parada Smoków
Najczęściej czytane
Reklama
WSB
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl