Parada Smoków
Aktualności
Środa, 11 maja 2022 20:13

Nowy szpital w Olkuszu bogatszy o nowoczesny sprzęt

Transport, leczenie i monitorowanie pacjentów Nowego Szpitala w Olkuszu będzie jeszcze sprawniejsze. Dzięki środkom z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 placówka stanie się bogatsza o nowy ambulans typu C z wyposażeniem i nową windę.
Wojewoda małopolski Łukasz Kmita podpisał dzisiaj z prezesem zarządu Nowego Szpitala w Olkuszu Sp. z o.o. Norbertem Kubańskim i członkiem zarządu Szpitala Jadwigą Piętą-Pietrzyk dwie umowy potwierdzające przyznanie olkuskiej placówce łącznie 1 020 000 zł. W uroczystości udział wziął sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki oraz poseł ziemi olkuskiej Jacek Osuch.

Fundusz Przeciwdziałania COVID-19: doceniamy szpitale z pierwszej linii frontu walki z epidemią
– W ramach Tarczy antykryzysowej rząd Premiera Mateusza Morawieckiego utworzył Fundusz Przeciwdziałania COVID-19. Środki, które sumiennie rozdysponowujemy, pomagają odbudować polską gospodarkę, wspierają też szpitale, które były na pierwszej linii frontu walki z pandemią. W ten sposób doceniamy placówki, które solidarnie i w najszerszym zakresie opiekowały się chorymi na COVID-19. Dzisiaj podpisałem umowy, dzięki którym w olkuskim Szpitalu pacjenci będą mogli czuć się jeszcze bezpieczniej – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

– Nowa winda i specjalistyczny ambulans z wyposażeniem przyczynią się do jeszcze sprawniejszej pracy personelu medycznego. Mieszkańcy korzystający z usług olkuskiego Szpitala będą czuli jeszcze bardziej profesjonalną opiekę. To projekty, które przyniosą długofalowe korzyści. Fundusz Przeciwdziałania COVID-19 to zarówno zakupy specjalistycznej aparatury, jak i zadania związane z instalacjami tlenowymi. Nie ma lepszych inwestycji niż te służące zdrowiu i bezpieczeństwu mieszkańców. Właśnie taka idea przyświeca rządowi Prawa i Sprawiedliwości i utworzonemu przez nas Funduszowi Przeciwdziałania COVID-19– dodaje wiceminister Jacek Osuch.

Prawie 2 mln zł dla Szpitala
Wojewoda małopolski Łukasz Kmita podpisał z przedstawicielami Nowego Szpitala w Olkuszu Sp. z o.o. dwie umowy: jedna opiewa na kwotę 520 000 zł i dotyczy wymiany szpitalnej windy, zaś druga na kwotę 500 000 zł i obejmuje zakup wraz z dostawą ambulansu typu C z wyposażeniem.

Nie jest to pierwsze wsparcie z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 dla tej jednostki. 16 marca 2022 roku wojewoda małopolski Łukasz Kmita podpisał z placówką umowę na rozbudowę instalacji tlenowej o wartości 880 000 zł. To łącznie dofinansowanie na poziomie 1 900 000 zł.

- Ambulans sanitarny będzie w pełni wykorzystywany do ratowania życia i zdrowia pacjentów, którzy będą wymagali transportu międzyszpitalnego. Nowy Szpital w Olkuszu Sp. z o.o. obecnie dysponuje trzema karetkami transportowymi. Ze względu na dużą liczbę wyjazdów transportowych konieczne jest dodatkowe zabezpieczenie. Niezawodny i dostępny transport medyczny jest ważnym elementem kompleksowości świadczeń medycznych i bezpieczeństwa pacjentów, na którym nam bardzo zależy – mówi prezes zarządu Nowego Szpitala w Olkuszu Norbert Kubański.

- Przyznane szpitalowi środki posłużą również do wymiany jednej z wind szpitalnych w głównym budynku szpitala. Winda, która zostanie wymieniona jest eksploatowana od 30 lat. Nowa winda zapewni pacjentom i personelowi medycznemu niezawodną komunikację pionową wewnątrz budynku. Jest to szczególnie istotne w sytuacji epidemii, kiedy jest konieczność wydzielenie jednej windy tylko dla pacjentów z zakażeniem wirusem COVID-19, jako środka transportu do wyodrębnionych w budynku oddziałów szpitalnych z łóżkami covidowymi – mówi członek zarządu Nowego Szpitala w Olkuszu Jadwiga Pięta-Pietrzyk.

Blisko 52 mln zł dla 35 podmiotów zaangażowanych w walkę z COVID-19
– Na podstawie złożonych wniosków budowalnych i zakupowych środki z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 otrzymało w Małopolsce łącznie 35 podmiotów: 34 szpitale i pogotowie ratunkowe. Suma wsparcia wyniosła 51 944 000 zł. Są to środki na konkretne inwestycje w zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców, a także rozwój placówek, które były najmocniej zaangażowane w walkę z COVID-19 – przypomina wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

- W szczytowym okresie pandemii Nowy Szpital w Olkuszu zabezpieczał łącznie ponad 100 łóżek dla pacjentów z COVID-19 lub podejrzeniem zakażenia, w tym 8 respiratorowych. Placówka spełniła ważną rolę z systemie opieki nad pacjentami „covidowymi” z regionu. Dziękuję kadrze medycznej za zaangażowanie, odpowiedzialność i determinację w walce o ich zdrowie, a niejednokrotnie również życie – podkreśla wiceminister Jacek Osuch.

Więcej i lepiej dla pacjenta
Nowy Szpital w Olkuszu jest wieloprofilową placówką, która leczy pacjentów w trybie nagłym i planowym. Szpital zatrudnia doświadczoną kadrę lekarską i pielęgniarską, zapewniając dostęp do specjalistycznej diagnostyki i leczenia. W Szpitalu działa całodobowy Szpitalny Oddział Ratunkowy, 12 oddziałów, 32 poradnie specjalistyczne oraz pracownie diagnostyczne: tomografii komputerowej, RTG, USG, mammografii, pracownia diagnostyki kardiologicznej, neurologicznej, endoskopowej. źródło: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Parada Smoków
Najczęściej czytane
Reklama
WSB
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl