Aktualności
Środa, 6 października 2021 08:10

Nowy pojazd Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Krakowie (zdjęcia)

Potrafi wykorzystywać energię solarną, bo ważne jest dla niego środowisko. Jest nowoczesny, dobrze wyposażony, a usterki i błędy pojazdów ciężarowych oraz autobusów wyłapuje ze szczególną skrupulatnością. Innowacyjny pojazd specjalny – zakupiony z budżetu Wojewody Małopolskiego oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie - dołączył właśnie do floty samochodowej WITD w Krakowie.
Kluczyki do samochodu przekazali wojewoda małopolski Łukasz Kmita oraz prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. W uroczystości, która odbyła się w siedzibie Inspekcji w Krakowie, uczestniczył główny inspektor transportu drogowego Alvin Gajadhur oraz małopolski wojewódzki inspektor transportu drogowego Paweł Kucharczyk. Wydarzenie połączone było z wręczeniem najbardziej zasłużonym inspektorom transportu drogowego awansów na wyższe stopnie służbowe.

- Cieszę się, że odbywa się to oficjalne przekazanie specjalistycznego samochodu, który będzie na co dzień wykorzystywany przez inspektorów transportu drogowego na małopolskich drogach. Chciałbym serdecznie podziękować Panu Wojewodzie oraz Panu Prezesowi Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej za sfinansowanie tego zakupu. Inspekcja Transportu Drogowego na co dzień dba o szeroko rozumiane bezpieczeństwo na polskich drogach, sprawdzając stan techniczny pojazdów. Kontroluje także przewoźników z zagranicy, chroniąc polski rynek transportowy przed nieuczciwą konkurencją. Na pewno ten specjalistyczny samochód będzie pomagał w skutecznym wykrywaniu i eliminacji wszelkich nieprawidłowości – zaznacza główny inspektor transportu drogowego Alvin Gajadhur.

Zakup nowego samochodu możliwy był dzięki środkom, które pochodzą w 50% z budżetu Wojewody Małopolskiego. Drugie 50% udało się zapewnić dzięki funduszom przekazanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

- Życzę, aby ten samochód służył Państwu jak najlepiej, jak najdłużej i aby ta służba – nie tylko wozu, ale i Państwa, którzy pracujecie na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców Małopolski – była zauważana, doceniana i szanowana. Abyście Państwo mieli wdzięczność ludzi za Wasze działania. Wszystkim awansowanym i odznaczonym serdecznie gratuluję, życząc spokojnej służby i dalszych awansów – mówi prezes WFOŚiGW w Krakowie Kazimierz Koprowski.

Wartość nowego pojazdu to 300 000 zł. Jest on wyposażony w system paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 525 W. Pozwalają one na zmniejszenie poboru energii z sieci elektrycznej podczas doładowywania pojazdu w trakcie postoju. Dzięki wykorzystaniu energii solarnej możliwe było także wyeliminowanie agregatu prądotwórczego. System solarny jest całkowicie autonomiczny i nie wymaga jakichkolwiek czynności ze strony użytkownika pojazdu. Jego zastosowanie pozwala także na zabezpieczenie akumulatorów przed ich całkowitym rozładowaniem. Jednym słowem – samochód jest cały czas gotowy do akcji.

W wykonywaniu zadań pomaga mu doskonałe wyposażenie. Specjalistyczny sprzęt kontrolno-pomiarowy jest niezbędny w skutecznym realizowaniu zadań Inspekcji Transportu Drogowego. Pozwala on na przeprowadzanie testów diagnostycznych pojazdów ciężarowych, naczep, autobusów, umożliwiając diagnozowanie układów bezpieczeństwa, a także elektroniki odpowiedzialnej za ochronę środowiska (jak np. emisja spalin).

- Pamiętajmy, że to właśnie inspektorzy transportu drogowego przeprowadzają między innymi kontrole autobusów przewożących dzieci na wypoczynek letni i zimowy czy autobusów szkolnych. Weryfikują załadunek samochodów ciężarowych, pilnując, by był on zgodny z możliwościami pojazdu i normami. Tym samym są inspektorami bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego – przypomina wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

źródło: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Reklama
cross
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl