Golemo
Aktualności
Czwartek, 19 grudnia 2019 08:46

Nowy parking Park&Ride w Miechowie

W Miechowie odbyło się uroczyste otwarcie parkingu Park&Ride. W uroczystości wziął udział wicemarszałek Łukasz Smółka.
Parking usytuowany przy Dworcu Głównym w Miechowie, to nowe miejsce dla podróżnych korzystających z połączeń kolejowych Dworca PKP w Miechowie. To miejsca parkingowe, które poprawią komfort osób podróżujących i korzystających przede wszystkim z pociągów SKA. Umożliwi pozostawienie samochodu na parkingu, by dalszą podróż odbyć koleją. Warto podkreślić, że miejsca parkingowe będą bezpłatne dla wszystkich osób posiadających bilety komunikacji zbiorowej - powiedział wicemarszałek Łukasz Smółka.

Rocznie z parkingu skorzysta ok. 43 000 samochodów, co ograniczy emisję CO2 o ok. 775,26 Mg CO2 rocznie, przyjmując że przejechanie 1 kilometra wiąże się z emisją CO2 na poziomie średnio ok. 180g - dodał wicemarszałek Łukasz Smółka.

Parking Park&Ride służyć będzie wyłącznie obsłudze podróżnych korzystających z połączeń kolejowych Dworca PKP w Miechowie. Nowa infrastruktura P&R posiada potencjał integracyjny względem innych środków transportu. Przy dworcu PKP w Miechowie zatrzymują się prywatne busy linii Miechów - Mostek w Gołczy. Parking P&R będzie położony w odległości około 5 minut pieszo od dworca autobusowego obsługiwanego przez prywatnych przewoźników oraz MPK. Na nowym parkingu utworzony będzie przystanek autobusowy, udostępniony wszystkim zainteresowanym przewoźnikom. Planuje się też uruchomienie miejskiej komunikacji autobusowej, wykorzystującej przystanek przy dworcu i skoordynowanej z kursami SKA. Jednocześnie, w ramach projektu został utworzony parking Bike&Ride, który zachęci mieszkańców do częstszego korzystania z roweru celem dojazdu do dworca i dalszej kontynuacji podróży koleją.

W ramach parkingu P&R powstały:

- 134 miejsca postojowe dla osób pełnosprawnych,
- 7 miejsc postojowych dla osób z niepełnosprawnością,
- 2 miejsca dla rodziców z dziećmi,
- 1 miejsce postojowe w ramach Kiss&Ride,
- 3 miejsca postojowe dla TAXI,
- 4 miejsca postojowe dla autobusów i busów,
- przystanek komunikacji zbiorowej,
- parking Bike&Ride, liczba stanowisk postojowych 12.

Powstały także tereny zielone wraz z elementami małej architektury (ławki, kosze, oświetlenie, monitoring). Realizacja projektu oznacza także zmniejszenie negatywnych oddziaływań indywidualnego ruchu drogowego na środowisko.

Łączna wartość projektu wynosi prawie 3, 6 mln zł.

Inwestycja została zrealizowana w ramach zadania: „ Udrożnienie systemu komunikacji poprzez budowę parkingu P&R na trasie Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej w Miechowie” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w Ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 -2020.

źródło: Biuro Prasowe UMWM

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Reklama
cross
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl