Aktualności
Poniedziałek, 18 września 2017 20:33

Nowe miejsca w małopolskich przedszkolach

2700 nowych miejsc w małopolskich przedszkolach, dodatkowe zajęcia dla ponad 6,5 tysiąca dzieci, wydłużenie godzin pracy placówek, szkolenia dla nauczycieli, modernizacja istniejących budynków oraz wyposażenie ich w nowoczesny sprzęt i pomoce dydaktyczne – dzięki dofinansowaniu województwa z tego wszystkiego już wkrótce będą mogli skorzystać najmłodsi mieszkańcy Małopolski i ich wychowawcy.
Właśnie rozstrzygnięto konkurs na wsparcie wychowania przedszkolnego, w ramach którego aż 73 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 samorząd regionu przeznaczy na realizację 76 zwycięskich projektów.W poniedziałek wicemarszałek Stanisław Sorys przekazał umowy gwarantujące dofinansowanie dla powiatów brzeskiego i bocheńskiego.

- Wychowanie przedszkolne to jeden z najważniejszych etapów edukacyjnych każdego dziecka. By zapewnić naszym najmłodszym mieszkańcom jak najlepsze warunki rozwoju i opieki oraz zachęcić ich do zdobywania wiedzy przez całe życie Samorząd Województwa Małopolskiego przeznaczył łącznie na wsparcie małopolskich przedszkoli ponad 125 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego - mówi wicemarszałek województwa małopolskiego Stanisław Sorys.

Dzięki przyznanemu dofinansowaniu już wkrótce liczba miejsc w małopolskich przedszkolach wzrośnie o 2700. Zaplanowano także wydłużenie godzin pracy placówek, by były one bardziej dostępne dla dzieci rodziców pracujących na cały etat. Co więcej, istniejące przedszkola będą mogły dostosować stare pomieszczenia i stać się jeszcze bardziej przyjazne maluchom oraz dostosowane do potrzeb dzieci – także tych zmagających się z niepełnosprawnościami. Zmieni się również wyposażenie placówek, które wzbogacą się o nowe meble, zabawki oraz pomoce dydaktyczne i edukacyjne. Część środków płynących z dofinansowania zostanie także przeznaczona na wyposażenie przedszkoli w nowoczesny sprzęt informatyczny oraz dokształcenie pracujących tam nauczycieli. Łącznie przez udział w specjalistycznych kursach, szkoleniach i studiach podyplomowych swoje kompetencje i umiejętności podniesie 588 wychowawców.

Dodatkowo, dzięki wsparciu finansowemu województwa 6,5 tys. maluchów weźmie udział w ciekawych zajęciach dodatkowych, których do tej pory nie było w ofercie przedszkola. Dzieciaki rozwiną swoje talenty podczas warsztatów „małego odkrywcy” „małego konstruktora” czy „małego elektryka”, a także lekcji z języka angielskiego, informatyki, rytmiki, tańca czy plastyki. Przewidziano także zajęcia specjalistyczne z logopedą czy warsztaty terapeutyczne, zadbano również o to, by przedszkolaki miały gdzie się bawić na świeżym powietrzu. W ramach projektów powstaną bowiem place zabaw dostosowane do potrzeb dzieci w wieku przedszkolnym.

Pierwotnie samorząd województwa małopolskiego przeznaczył na wsparcie przedszkoli 54 mln zł, jednak ze względu na ogromne zainteresowanie konkursem (w odpowiedzi wpłynęły aż 133 wnioski) kwota dofinansowania została zwiększona do 70,3 mln zł. Pozwoliło to na wsparcie 76 zwycięskich projektów z całej Małopolski.

Najwięcej, bo aż 18 projektów o łącznej wartości 11,3 mln zł zostanie zrealizowanych w Krakowskim Obszarze Metropolitalnym. Prawie 16 mln zł przeznaczono na realizację 17 projektów na Sądecczyźnie, tyle samo zwycięskich zadań o wartości 11,6 mln zł zostanie wspartych w Małopolsce Zachodniej, a tylko jeden projekt mniej na Podhalu (12,7 mln zł). Najmniej pieniędzy – prawie 6 mln zł trafi do subregionu tarnowskiego, gdzie zrealizowanych zostanie 9 zwycięskich projektów.

opr. s/
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Reklama
cross
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl