Festiwal Kiepury
Aktualności
Sobota, 30 lipca 2016 14:40

Nowa Huta. Od niedzieli spodziewana jest podwyższona emisja do powietrza

Krakowski magistrat podał do wiadomości informacje ArcelorMittal Poland. W związku z rozpoczęciem rozruchu wielkiego pieca w hucie przewiduje się wystąpienie widocznej emisji do powietrza. Hutnicy uspokajają – nie będzie szkodliwa dla życia.
Emisja tlenków metali spodziewana jest w ciągu 3 – 4 dni na obszarze Nowej Huty. Jak informuje ArcelorMittal Poland, związki te nie stanowią zagrożenia dla życia.

„Jedyny wielki piec w krakowskim oddziale ArcelorMittal Poland przeszedł generalny remont, a inwestycja, której wartość przekracza 175 mln złotych, znacznie wpłynie na zmniejszenie oddziaływania zakładu na środowisko naturalne. Wielki piec ma najnowocześniejszy w Europie układ chłodzenia, a dwa zmodernizowane elektrofiltry zmniejszą emisję do powietrza do poziomów zgodnych z normami wchodzącymi w życie dopiero w 2018 roku” - czytamy w komunikacje krakowskiego magistratu.

W związku z planowanym rozruchem instalacji, przewidziano osłonę procesu. ArcelorMittal Poland zapewnia, że dołoży wszelkich starań, aby zminimalizować wpływ procesu rozruchu wielkiego pieca na środowisko. W tym celu firma fakultatywnie podjęła współpracę z Instytutem Podstaw Inżynierii Środowiska Polskiej Akademii Nauk oraz Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Wedle komunikatu celem współpracy z PAN jest zapewnienie pełnej osłony procesu rozruchu, polegającej na ciągłym monitoringu stężeń pyłów i gazów z wykorzystaniem mobilnej stacji pomiarowej wyposażonej w automatyczne mierniki gazów. Współpraca z IMGiW natomiast polegać będzie na określeniu tła meteorologicznego.


Fot. Paweł Krawczyk/krakow.pl
TdP
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Reklama
Krynica
Reklama
TdP
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl