Czwartek, 28 marca | Imieniny: Anieli, Renaty, Kastora
08.11.2017 | Czytano: 69

Narodowy Instytut Urbanistyki i Architektury będzie współpracował w realizacji programu Mieszkanie Plus

- Naszym celem jest zlikwidowanie deficytu mieszkaniowego. Pierwsze mieszkania z programu Mieszkanie Plus w Małopolsce będą już w przyszłym roku. Program to nie tylko budowana nowych mieszkań, ale zmiana sposobu użytkowania istniejących budynków – mówił 8 listopada br. w Krakowie minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

Minister Andrzej Adamczyk i wiceminister Tomasz Żuchowski oraz wojewoda małopolski Piotr Ćwik uczestniczyli we współorganizowanej przez Małopolski Urząd Wojewódzki i MIB regionalnej konferencji „Krajowy Zasób Nieruchomości oraz inne inicjatywy legislacyjne Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa”. Konferencji towarzyszyła uroczystość podpisania listów intencyjnych z samorządami, które przystąpią do programu Mieszkanie Plus: miastem Kuźnia Raciborska, gminą Pcim, miastem i gminą Skawina, gminą Szczerzyny, gminą Ujsoły oraz miastem i gminą Zakliczyn.

Po raz pierwszy Krajowy Zasób Nieruchomości podpisał też porozumienia z mającym siedzibę w Krakowie Instytutem Rozwoju Miast i warszawskim Instytutem Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa. Porozumienie, którego stroną było również Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, dotyczy prowadzenia działalności badawczej w obszarach związanych z realizacją rządowego programu Mieszkanie Plus. Porozumienie zobowiązuje strony do podejmowania i rozwijania współpracy badawczej w obszarze mieszkalnictwa.

- Mieszkanie Plus to propozycja, w którą wpisane jest traktowanie z uwagą i troską polskich rodzin – po to, aby czuły się bezpiecznie i mogły się rozwijać, a dzieci miały godne warunki do życia. Wszyscy wiemy przecież, że własny kąt to solidny i stabilny fundament codzienności. Dlatego bardzo dziękuję wszystkim samorządom, które przyjęły zaproszenie polskiego rządu do tego programu. I bardzo cieszę się z podpisanego tutaj – w Krakowie – listu intencyjnego pomiędzy Instytutem Rozwoju Miast, Instytutem Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa oraz KZN i MIB. Jestem przekonany, że ta współpraca przyniesie korzyść nie tylko sygnatariuszom, ale także mieszkańcom. Bo to dzięki metodologii naukowej, którymi dysponują instytuty, możliwe będzie przeanalizowanie materiału badawczego powstałego podczas realizacji Mieszkania Plus. A to punkt wyjścia do wypracowania jeszcze lepszych dla mieszkańców rozwiązań oraz dla szeroko pojętego rozwoju miast, mieszkalnictwa i gospodarki przestrzennej – podsumował wojewoda małopolski Piotr Ćwik.
List intencyjny podpisany

List intencyjny między IRM, IGPiM i MIB oraz KZN przewiduje współpracę badawczą w następujących dziedzinach:
· analiz i rekomendacji dotyczących optymalizacji procesu tworzenia warunków i zwiększania dostępności mieszkań i infrastruktury im służącej, w tym w szczególności przy wykorzystaniu nieruchomości wchodzących w skład KZN;
· analiz i rekomendacji w zakresie tworzenia warunków ułatwiających powstawanie mieszkań socjalnych lub współfinansowanie powstawania mieszkań socjalnych;
· analiz i rekomendacji w zakresie tworzenie warunków do poprawy funkcjonowania społecznego budownictwa czynszowego, o którym mowa w art. 27 ustawy o rewitalizacji;
· dostarczania informacji, analiz i ekspertyz niezbędnych w procesie przygotowywania nieruchomości wchodzących w skład zasobu nieruchomości do zabudowy;
· dostarczania informacji, analiz i ekspertyz, które pozwolą na zapewnienie, że nieruchomości przeznaczone przez KZN pod budownictwo mieszkaniowe mogą być zabudowane budynkami mieszkaniowymi, a następnie użytkowane w sposób prawidłowy i niezagrażający bezpieczeństwu oraz zdrowiu mieszkańców.

List przewiduje współpracę badawczą poprzez prowadzenie prac badawczo-rozwojowych, opracowywanie wniosków i rekomendacji oraz przygotowywanie ekspertyz w zakresie szeroko pojętych uwarunkowań inwestycyjnych (technicznych, urbanistyczno-architektonicznych, środowiskowych, społeczno-gospodarczych i in.) dla poszczególnych nieruchomości.

Powstanie Narodowy Instytut Urbanistyki i Architektury

Współpraca IRM i IGPiM docelowo będzie się odbywać z formule Narodowego Instytutu Urbanistyki i Architektury. MIB pracuje nad projektem rozporządzenia o połączeniu Instytutu Rozwoju Miast i Instytutu Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa w Narodowy Instytut Urbanistyki i Architektury. Instytut będzie centrum naukowym, którego misją będzie zdobywanie i propagowanie wysokiej jakości wiedzy w zakresie planowania przestrzennego, rewitalizacji, gospodarki przestrzennej, kształtowania i ochrony środowiska, gospodarki komunalnej i mieszkaniowej, a także gospodarki nieruchomościami. Da to Ministrowi Infrastruktury i Budownictwa narzędzie umożliwiające tworzenie propozycji rozwiązań prawnych, których zastosowanie sprzyjać będzie rozwojowi kraju w różnych obszarach, tj. ekonomiczno-gospodarczym, społeczno-kulturowym, przyrodniczym i naukowym, stanowiąc tym samym istotny element wsparcia dla zrównoważonego rozwoju urbanizacji w Polsce oraz troski o wysoką jakość życia obywateli, tj. dla wyzwań stojących przed współczesną administracją. Połączenie obu instytutów i ich restrukturyzacja pozwoli na utworzenie jednostki badawczej wpisującej się w aktualną strategię rozwoju nauki w Polsce na najbliższe lata, współpracującej ściśle z ministrami zainteresowanymi problematyką polityki przestrzennej, skutecznie konkurującej na rynku krajowym, a także prowadzącej szerszą współpracę międzynarodową.
Krajowy Zasób Nieruchomości

Krajowy Zasób Nieruchomości (KZN) został uruchomiony 11 września 2017 r. Aktualnie KZN zbiera informacje o nieruchomościach Skarbu Państwa, które można wykorzystać na cele mieszkaniowe.

KZN będzie gospodarował nieruchomościami Skarbu Państwa, przeznaczając je pod budowę mieszkań o atrakcyjnym czynszu (jego wysokość będzie określana w rozporządzeniu), w formule najmu lub najmu z opcją dojścia do własności oraz realizował wiele innych zadań związanych z ochroną praw najemców. Krajowy Zasób Nieruchomości ma dbać o spełnianie warunków dotyczących powierzchni mieszkań przeznaczonych na wynajem w danej inwestycji, wysokość opłat eksploatacyjnych oraz warunki zawierania i wypowiadania umów najmu. Za jego pośrednictwem będą dokonywane nabory najemców, natomiast katalog kryteriów naboru wskazano w ustawie. Działalność Krajowego Zasobu Nieruchomości będzie stanowiła fundament realizacji Narodowego Programu Mieszkaniowego.

Budowa dostępnych cenowo mieszkań na wynajem realizowana będzie zarówno w dotychczasowym filarze komercyjnym, za który odpowiada BGK Nieruchomości, jak i w filarze regulowanym, którego zasady określa ustawa o KZN. Ustawa ta pozwoli na stworzenie docelowej oferty produktowej programu Mieszkanie Plus i jego realizację w tych obszarach lokalnych rynków mieszkaniowych, które dotychczas nie były zagospodarowane. Jednocześnie w ramach ścisłej współpracy z samorządami i inwestorami prywatnymi nadal rozwijana będzie oferta BGK Nieruchomości w filarze komercyjnym rządowego programu.
Źródło Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl