Aktualności
Wtorek, 18 listopada 2014 22:46

Nagrody dla autorów najlepszych biznesplanów

Anna Zając, Mirosław Stygar i Damian Marchewka zwyciężyli w czwartej edycji konkursu Małopolski Inkubator Pomysłowości 2014. Laureaci – doktoranci z najlepszymi pomysłami biznesowymi - odebrali nagrody podczas uroczystej Gali Młodego Biznesu w Krakowie.
Czeki wręczał laureatom Sebastian Ramenda, dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarczego w UMWM.

Konkurs jest skierowany do doktorantów małopolskich szkół wyższych i placówek naukowych. W tym roku zgłoszonych zostało 19 biznesplanów, a oceniali je eksperci z dziedziny nowych technologii z UJ, AGH, PK oraz przedstawiciele MARR i MCP.

W konkursie zwyciężyła Anna Zając, doktorantka Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Za pracę Zastosowanie autorskiej techniki selekcji szczepów bakteryjnych do produkcji suplementów diety i leków OTC otrzymała I nagrodę – 20 tys. zł. Planowana firma będzie wykonywać badania rozwojowe i przemysłowe na rzecz sektora farmaceutycznego, kosmetycznego, a także producentów żywności w rynkowej niszy związanej z selekcją szczepów bakteryjnych do produkcji suplementów diety i leków wydawanych bez recepty (OTC). Innowacyjność projektu konkursowego polega na wykorzystaniu autorskiej techniki selekcji szczepów pod względem fenotypowym, biochemicznym i molekularnym.

Drugie miejsce i nagrodę w wysokości 15 tys. zł zdobył Mirosław Stygar, doktorant Akademii Górniczo-Hutniczej. Jego praca konkursowa jest zatytułowana ALTER-EN Alternatywna energia dla Twojego domu. Pomysł dotyczy prowadzenia działalności gospodarczej na rynku nowoczesnej niskoemisyjnej energetyki wodorowej. Firma oferować będzie wysoce innowacyjny i unikatowy na skalę kraju produkt – ogniwo paliwowe generujące energię elektryczną. Ponadto przedsiębiorstwo zaoferuje usługi instalacji oraz konserwacji urządzeń.

Na trzecim miejscu, z nagrodą 10 tys. zł, znalazł się doktorant Uniwersytetu Jagiellońskiego, Damian Marchewka. Nagrodzono go za pracę System Informatyczny Redukcji Szpitalnych Zakażeń: SIRS-Z. Misją planowanej działalności jest dostarczenie systemu komputerowego SIRS-Z ułatwiającego pracownikom służby zdrowia, w szczególności zespołom epidemiologicznym, zapobieganie niebezpiecznym zakażeniom. System będzie wykorzystywał agentowy algorytm Markowa – Monte Carlo do identyfikacji źródeł zakażeń i przewidywania ich najbardziej prawdopodobnych ścieżek oraz sieci kontaktów społecznych w celu klasyfikacji jednostek do różnych grup ryzyka. W polskich szpitalach profilaktyka zakażeń szpitalnych opiera się w głównej mierze na dbałości o odpowiednią higienę. Nie istnieją natomiast narzędzia do identyfikowania źródeł i przewidywania ścieżek wystąpienia zakażeń.

Gala Młodego Biznesu, odbywająca się pod hasłem "Przedsiębiorczość ma wiele twarzy", rozpoczyna Światowy Tydzień Przedsiębiorczości w Małopolsce. Wydarzenia promujące przedsiębiorczość będą się odbywać w 18 miastach regionu. Więcej informacji na stronie: tydzienprzedsiebiorczosci.malopolska.p

źródło: UMWM

Reklama
komentarze
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl