WSB
Aktualności
Wtorek, 11 października 2016 09:33

Nagroda Źiva Award dla Crikoteki

Odważny program artystyczny, interdyscyplinarna działalność, która łączy w sobie archiwum, teatr, sztukę, kulturę współczesną i intrygującą architekturę – między innymi te atuty Cricoteki zachwyciły komisję konkursową , która zdecydowała o przyznaniu jej nagrody Živa. Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora jest pierwszym polskim muzeum, które otrzymało tę nagrodę. Cricoteka okazała się w tym roku najlepsza wśród 19 nominowanych muzeów z 10 krajów.
- Živa Awards to kolejna międzynarodowa nagroda, jaka trafia do Cricoteki. Cieszymy się, że coraz więcej znawców ze świata sztuki docenia wysiłki i pomysły naszej instytucji. O tym, jak prężnie działa, świadczą też same liczby – przez ostatnie dwa lata, kiedy Cricoteka przeniosła się do nowej siedziby – zorganizowała ponad 300 wydarzeń kulturalnych , 780 edukacyjnych, 37 wystaw w kraju i poza jego granicami. A niesamowity budynek nad Wisłą odwiedziło 100 tysięcy osób – chwali Leszek Zegzda, członek zarządu województwa.

Jak z kolei dodaje dyrektor Natalia Zarzecka, Cricoteka jest pierwszym polskim muzeum nagrodzonym przez międzynarodowe jury prestiżową statuetką Živa Award.

- Co najważniejsze, nagroda jest przyznawana za całokształt działalności. To niezwykle motywujące, że nasze śmiałe cele programowe, które postawiliśmy sobie wraz z otwarciem nowej siedziby, wciąż znajdują uznanie w oczach nie tylko polskich, ale i zagranicznych odbiorców. Cieszy też fakt, że w tym roku, podobnie jak i w poprzednim, kiedy to laureatem zostało Muzeum Lwa Tołstoja w Jasnej Polanie, kapituła konkursowa nagrodziła muzeum poświęcone w całości jednemu twórcy – podkreśla Zarzecka.

W uzasadnieniu jury konkursowego podkreślało, że Cricoteka to miejsce „o wyjątkowym duchu, w którym ta instytucja sztuki współczesnej realizuje odważny program połączenia interdyscyplinarnej działalności łączącej w sobie archiwum, teatr, sztukę i kulturę współczesną z intrygującą architekturą. Przekraczając granicę między aktorem a publicznością, między twórcą a odbiorcą staje się ona symbolem artystycznych poszukiwań indywidualnej drogi do kreatywności”.

Živa Award jest ufundowana przez Forum Kultur Słowiańskich. Przyznawana jest od 2014 roku. Do tej pory nagrodzono serbską Galerię Matica Srpska i rosyjskie Muzeum Lwa Tołstoja.

opr. s/ zdj. Studio FilmLove

źródło: mat. prasowy

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
WSB
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl