Aktualności
Wtorek, 2 sierpnia 2016 13:35

Muzyczne święto w hołdzie Janowi Kiepurze

José Luis Sola, Francisco Corujo i Orlando Niz, czyli trzech młodych niezwykle utalentowanych tenorów hiszpańskich wystąpi w Polsce 13 sierpnia, w koncercie inaugurującym jubileuszowy 50. Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju.
Wieczór zatytułowany „Z krainy tenorów” będzie hołdem złożonym patronowi festiwalu, królowi polskich tenorów, znanemu na całym świecie nie tylko z licznych scen operowych i operetkowych, ale także z filmów.

Hiszpańscy artyści zaprezentują przede wszystkim repertuar Jana Kiepury, na który złożą się największe przeboje operowe i operetkowe. Artyści przygotowują też słynną piosenkę polskiego tenora „Brunetki, blondynki”, ale…w polskiej wersji językowej! Podczas tego niezwykłego wieczoru zaśpiewa także Iwona Sobotka, uznana polska sopranistka.

Od 13 do 20 sierpnia w ramach 50. Festiwalu im. Jana Kiepury odbędzie się w Krynicy w sumie ponad 30 imprez, w tym: koncerty, spektakle, spotkania a także warsztaty wokalne dla młodych. Na festiwalowych estradach wystąpi ponad 400 artystów z Polski i zagranicy, w tym osiem orkiestr oraz kilkudziesięciu śpiewaków, takich jak m.in.: Artur Ruciński, Edyta Piasecka, Stanisłąw Kufluk, Iwona Sobotka, Katarzyna Oleś-Blacha, Agnieszka Rehlis, Tomasz Kuk, Grażyna Brodzińska czy Andrzej Lampert.

Niekwestionowaną gwiazdą tegorocznego festiwalu w Krynicy będzie Artur Ruciński, wspaniały polski baryton, który w tej chwili należy do najbardziej rozchwytywanych polskich śpiewaków. Artysta, który występuje na takich scenach jak Metropolitan Opera w Nowym Jorku, Covent Garden w Londynie, Opera Bastille w Paryżu, San Francisco Opera czy Deutsche Oper Berlin a w czerwcu i lipcu podbija hiszpańską publiczność w Gran Teatre del Liceu w Barcelonie śpiewając partię Marcella w „Cyganerii” Pucciniego, w Krynicy wystąpi na koncercie specjalnym, który odbędzie się 15 sierpnia - w 50. rocznicę śmierci Jana Kiepury, patrona festiwalu.

Jan Kiepura, legendarny tenor, śpiewak, aktor, który żył w latach 1902-1966, cieszył się ogromną sławą. Należał do najbardziej popularnych i lubianych gwiazd okresu międzywojennego. Urodzony w Sosnowcu syn piekarza, poprzez wielki talent i pracę stał się gwiazdą największych światowych scen operowych świata. Śpiewał m.in. w londyńskiej Covent Garden, paryskiej Opéra Comique, nowojorskiej Metropolitan Opera, czy Teatro Colón w Buenos Aires. Przez rok wraz z żoną Martą Eggerth występował na Broadwayu w operetce „Wesoła wdówka”, co cieszyło się niezwykłym powodzeniem. Poprzez swoje zdolności aktorskie stał się przedwojennym amantem wielu popularnych filmów muzycznych np. „Zdobyć Cię muszę”, „Dla Ciebie śpiewam”, „Kocham wszystkie kobiety”. Choć był wielką gwiazdą, ujmował skromnością i bezpośredniością. Potrafił dla zgromadzonego tłumu śpiewać na ulicy, tylko by sprawić słuchaczom przyjemność. Nazywany następcą Caruso zachwycał śpiewem i barwą głosu. Zresztą, na nagraniach fascynuje śpiewem do dziś, będąc wzorem dla wielu tenorów.
Trudno się zatem dziwić, że organizatorzy tegorocznego Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju zdecydowali się rozpoczęcie jubileuszu powierzyć trzem utalentowanym tenorom Hiszpanii, kraju uważanego za zagłębie pięknych głosów, który słynie z wybitnych tenorów takich jak m.in.: Alfredo Kraus, Placido Domingo, Jose Carreras. Artystom hiszpańskim towarzyszyć będzie ceniona polska sopranista Iwona Sobotka, zwycieżczyni Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Królowej Elżbiety w Brukseli, która dopiero co wróciła z tournee z Filharmonią Berlińską po Azji oraz Krakowska Orkiestra Symfoniczna i Chór Polskiego Radia a także Madrycka Kompania Taneczna. Przy czym Iwona Sobotka wystąpi w podwójnej roli: zarówno wokalistki, jak i konferansjera wieczoru w czym będzie jej pomagał Conrado Moreno.

Do poprowadzenia plenerowego koncertu organizatorzy zaprosili maestro Olivera Diaza, świetnego dyrygenta, dyrektora artystycznego Teatru Zarzueli w Madrycie. Podczas wieczoru pełnego doskonałej muzyki, wspaniałych głosów i tańców nie zabraknie najsłynniejszych arii i chórów z oper takich jak m.in. „Carmen” Bizeta, „Nabucco” Verdiego, „Cyganerii” Pucciniego, „Rigoletto” Verdiego. Koncert stanie się także okazją do przybliżenia polskiej publiczności hiszpańskiej formy zarzueli, będącej rodzajem operetki, która w Polsce pozostaje nieznana.

Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju, organizowany od 1967 roku należy do najstarszych w Polsce. Główną ideą jego pomysłodawcy Stefana Półchłopka było, aby pamięć o Janie Kiepurze trwała. Krynica wydawała się do tego idealnym miejscem. Bo właśnie tu w latach 30. XX wieku Jan Kiepura wybudował „Patrię”, wielki, nowoczesny pensjonat. Z Krynicą chciał związać swoje życie po zakończeniu kariery artystycznej. Wojna mu w tym jednak przeszkodziła, do Polski już na stałe nigdy nie wrócił. Ale dzięki festiwalowi jego imienia jest od lat obecny, i w Krynicy, i w Polsce.
Przez lata festiwal się rozrastał. Każdy z jego kolejnych artystycznych dyrektorów dodawał coś od siebie budując dzisiejszą pozycję imprezy. W Krynicy trzeba było być. Wiedzieli o tym artyści i publiczność. Festiwal swoją popularność zawdzięcza nie tylko gwiazdom, ale także programowaniu. Założeniem tej imprezy jest, aby pokazać różne gatunki śpiewu. Zwłaszcza, że patron festiwalu był artystą niezwykle wszechstronnym, który prezentował się w operach, operetkach, filmach, śpiewał też popularne piosenki.
Dlatego też i tegoroczna edycja festiwalu jest niezwykle różnorodna.Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz
rzecznik 50. Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju


Patronem medialnym 50. Festiwalu im. Jana Kiepury jest portal MalopolskaOnline.pl

Szczegóły i bilety: www.festiwalkiepury.pl

Program dostępny jest też w dziale Co Gdzie Kiedy MalopolskaOnline.pl
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl