Golemo
Aktualności
Czwartek, 4 maja 2017 16:31

Modlitwa i zabawa pod papieskim ołtarzem (zdjęcia)

Pół tysiąca osób modliło się dziś i bawiło pod Ołtarzem Papieskim w Starym Sączu, gdzie zainaugurowano małopolskie obchody I Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. W wydarzeniu wzięli udział starosta nowosądecki Marek Pławiak i wicestarosta Antoni Koszyk.

Na starosądeckich błoniach spotkali się uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej, zakładów aktywności zawodowej i stowarzyszeń zrzeszających osoby niepełnosprawne z subregionu sądeckiego. Mszę świętą odprawili dla nich ks. dr Marcin Kokoszka - dyrektor Diecezjalnego Centrum Pielgrzymowania w Starym Sączu i ks. Stanisław Olesiak - duszpasterz niepełnosprawnych. Oprawę mszy także wsparli niepełnosprawni. Fragmenty Pisma Świętego w alfabecie braille'a przeczytał Andrzej Kmak.

- Apeluję, by zamiast niepełnosprawny używać określenia sprawny inaczej - mówił ks. Stanisław Olesiak. - Jeśli ktoś poważnie chory może ruszać palcem w bucie, to znak, że jeszcze żyje.

Starosta Marek Pławiak podkreślił, że powiat nowosądecki na wspieranie wszelkiego rodzaju działań na rzecz niepełnosprawnych wydaje najwięcej pieniędzy w skali całej Małopolski.

- Zarówno Zarząd jak i Rada Powiatu traktują te działania priorytetowo i podejścia do problemu z całą pewnością nie zmienią - zapewnił Marek Pławiak.

Obchodom I Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną towarzyszyła konferencja poświęcona rodzinie, która jest wyjątkowym miejscem wsparcia osób sprawnych inaczej.

- Symboliczne jest też miejsce tego spotkania integracyjnego - uważa Marta Mordarska, dyrektor małopolskiego oddziału PFRON w Krakowie. - To tutaj w czerwcu 1999 roku kanonizował świętą Kingę Jan Paweł II, któremu sprawy niepełnosprawnych były szczególnie bliskie.

W dzisiejszym spotkaniu, od którego rozpoczęły się obchody I Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Małopolsce, uczestniczyli także senator Stanisław Kogut oraz powiatowi radni Barbara Szarota i Wiktor Durlak.

szel/ zdj. Paweł Szeliga

źródło: Biuro Prasowe Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu

Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl