Allmedica
Aktualności
Niedziela, 23 lipca 2017 19:58

Młodzi pomocnicy bacy, czyli pasowanie na honielnika (zdjęcia)

Do niedawna zawód honielnika na Podhalu był bardzo popularny podczas wakacji. Młodzi chłopcy podczas letniej przerwy w nauce zatrudniali się na bacówce i pomagali przy pracy. Obecnie w pracy na bacówce pomagają juhasi, lecz aby tradycja była kultywowana, podczas Poroniańskiego Lata młodzi chłopcy pasowani są na honielnikow.
Tego roku o tytuł ubiegało się 6 młodzieńców. Krzysztof Łukaszczyk z zespołu Młode Bartusie, Kamil Tatar i Jan Skowyra z zespołu Małe Regle, Łukasz Polak z zespołu Harnasie, Dominik Beneš ze Słowackiego zespołu Folklórna skupiona Vikartovčan oraz Maksymilian Wierciak z zespołu Hamernik.

Zanim jednak chłopców pasowano na honielników zostali oni poddani próbom, czy się nadają. Młodzieńcy musieli pokazać, że umieją gwizdać, śpiewać oraz tańczyć po góralsku. Sprawdzono także wiedzę przyszłych honielników, czy znają się na swojej pracy.

- Konkurs do łatwych nie należał - zaznaczył Robert Chowaniec, prezes Związku Podhalan o/Poronin. - Wiedzy tej można było szukać w internecie, jednak nie wszystko tam jest. Najłatwiej było udać się do bacy i u źródła dowiedzieć się wszystkiego - dodaje prezes.

Ostatecznie wszyscy chłopcy przeszli próbę i otrzymali honorowy tytuł honielnika.

tekst i zdj. Marcin Szkodziński

źródło: podhale24

Wici
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Intermed
Najczęściej czytane
Reklama
Bike
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl