Aktualności
Poniedziałek, 13 lutego 2023 10:00

Mieszkańcy Raby Wyżej protestują

Pod Urzędem Gminy w Rabie Wyżnej (powiat nowotarski) odbył się protest przeciwko budowie biogazowni
W centrum miejscowości zgromadziło się kilkaset osób z transparentami "Biogazownia gwoździem do trumny Raby Wyżnej", "Nie dla życia w smrodzie" czy "Chcemy godnie żyć" - informuje portal podhale24.pl. Przed budynkiem urzędu pojawił się wieniec i klepsydra. Mieszkańcy rozpoczęli też blokadę drogi wojewódzkiej. Przechodzili przez przejście dla pieszych blokując samochodom przejazd.

Wśród zgromadzonych są m.in. wójt Andrzej Dziwisz i przewodniczący Rady Gminy Robert Wodziak. Protest zorganizowało stowarzyszenie Eko Raba Wyżna. Protestujący przygotowali petycje przeciwko budowie biogazowni, a także propozycji budowy obwodnicy Raby Wyżnej. Wraz z podpisami zostaną one przekazane do Wojewody Małopolskiego i Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie.

Biogazownia ma powstać na terenie dawnego Państwowego Gospodarstwa Rolnego w Rabie Wyżnej. Teren ten dzierżawi od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa prywatny przedsiębiorca. To on chce tam wybudować instalację z modułem wysokosprawnej kogeneracji o mocy 499kw zasilanej biogazem rolniczym. Formalnie jest to modernizacja starej, istniejącej kotłowni węglowej. Mieszkańcy, jak mówili, chcą wywrzeć presję na inwestora, żeby zrezygnował z zamierzeń.

r/ fot. Piotr Kuczaj
Extra Trapez
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Intermed
Najczęściej czytane
Reklama
Bike
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl