Aktualności
Wtorek, 2 sierpnia 2022 08:51

Małopolski PiS cofa wieloletnią politykę ochrony Powietrza w Małopolsce

Wczoraj pod siedzibą Zarządu Województwa Małopolskiego przy ulicy Basztowej na Skwerze Andrzeja Wajdy odbyła się konferencja prasowa Platformy Obywatelskiej
Udział w spotkaniu z mediami wzięli Jacek Krupa - Przewodniczący klubu radnych KO w Sejmiku Województwa, Tadeusz Arkit - Członek komisji ochrony środowiska w Sejmiku Województwa, Łukasz Sęk - Przewodniczący Komisji Innowacji i Metropolii w Radzie Miasta Krakowa oraz Grzegorz Małodobry - Przewodniczący Klubu Radnych KO w Radzie Powiatu Krakowskiego.

Marszałek Jacek Krupa poinformował o zamierzeniach obecnego Zarządu Województwa Małopolskiego z PiS, który w trakcie wakacji chce konsultować wycofanie się z uchwał antysmogowych dla Małopolskie. Poinformował, że zgoda na palenie złej jakości opałem w Małopolsce to przyznanie się do porażki przez Zarząd Województwa. Klub Koalicji Obywatelskiej będzie wnosił o zdjęcie projekty uchwały wyrażającej zgodę na dalsze palenie złej jakości opałem z porządku obrad sierpniowej sesji. Radni Koalicji Obywatelskiej są stanowczo przeciwko tej uchwale. Poinformował również jak wyglądało przyjmowanie poprzedniej uchwały z roku 2016 roku. Wtedy prowadzone były szerokie konsultacje z mieszkańcami. Na koniec wspomniał, że zarówno samorządy jak i obywatele opowiadają się za obecnie istniejąca uchwałą i stają przeciwko dalszej zgodzie na palenie węglem.

Radny Tadeusz Arkit przedstawił szczegóły dotychczasowego wycofywania się rakiem przez PiS w Małopolsce z ochrony powietrza. Radny powiedział, że zarząd województwa odrzucił rezolucje i petycje wniesione przez radnych Koalicji Obywatelskiej. Radny stwierdził, że dopłaty do węgla otrzyma każdy, tylko powinien być próg dochodowy, aby nie powodować wzrostu inflacji. Jednocześnie zaapelował, że nie można ograniczać się wyłącznie do pomagania osobom, które korzystają z węgla, a pominąć mieszkańców małopolski wykorzystujących inne źródła energii.

Radny Łukasz Sęk zaapelował do Rządu o włączenie do dodatku energetycznego mieszkańców Małopolski i Krakowa, którzy ogrzewają swoje domy i mieszkania innym źródłem energii niż węgiel, wszak, wszyscy poniosą koszty wzrostu cen energii w sezonie grzewczym. Klub Radnych Platformy Obywatelskiej w Radzie Miasta Krakowa przedstawi projekt rezolucji do Premiera w tej sprawie. Poinformował również, że będą namawiali mieszkańców Krakowa od udziału w konsultacjach dotyczących wycofania się przez PiS z uchwał antysmogowych.

Radny Grzegorz Małodobry zwrócił uwagę na wchodzącą w życie 28 lipca ustawę o limicie 996,60 za tonę węgla, pytał gdzie za tyle można węgiel kupić, o ile wgl. gdzieś obecnie jest? Przecież to niepoważne, ustawa została podpisana przez prezydenta. Wyliczył, że nawet osoby, które otrzymają te 3000 zł będą miały starty w budżecie domowym, nie mówiąc już o tym, że to kolejne miliardy dzielące Polaków. Dodatku nie dostaną również samorządy i Małopolscy przedsiębiorcy, którzy też za energię będą musieli zapłacić zdecydowanie więcej, a pracownicy samorządowi, czy pracownicy przedsiębiorstw prywatnych też słusznie oczekują podwyżek, gdyż inflacja zjada ich dochody. Radny poinformował również o kwocie ponad 70 miliardów, które Rząd otrzymał z handlu emicjami CO2, a nie przeznaczył ich na budowę niezależności energetycznej i czystych źródeł energii.Extra Trapez
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Cracov Fashion Week
Najczęściej czytane
Reklama
WSB
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl