Aktualności
Wtorek, 10 października 2017 23:40

Małopolska inwestuje w odnawialne źródła energii

Ruszył nabór wniosków na projekty, które zakładają produkcję energii elektrycznej i cieplnej za pomocą odnawialnych źródeł energii. Samorząd województwa przeznaczył na ten cel z RPO na lata 2014-2020 ponad 85 mln zł. Do uzyskania jest aż 60% kosztów całego projektu. Dokumenty można składać do 30 listopada.
- Poprawa jakości środowiska naturalnego w naszym regionie to jeden z priorytetów samorządu województwa małopolskiego. Oprócz podejmowanych przez nas działań antysmogowych, stawiamy także na odnawialne źródła energii. Tylko w tej perspektywie finansowej na szeroko pojętą politykę energetyczną – zwłaszcza na projekty proekologiczne przeznaczyliśmy prawie 1,75 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 – mówi wicemarszałek województwa małopolskiego Stanisław Sorys.

Do końca listopada jednostki samorządu terytorialnego, administracja rządowa, jednostki naukowe, spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe, instytucje kultury, podmioty lecznicze oraz organizacje pozarządowe i kościoły mogą ubiegać się o dofinansowanie projektów, których efektem będzie budowa i rozbudowa infrastruktury lub zakup wyposażenia umożliwiającego produkcję energii elektrycznej i cieplnej. Wszystko z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii.

Dzięki temu już wkrótce w Małopolsce pojawi się więcej małych elektrowni wodnych oraz elektrowni wiatrowych, zwiększy się także liczba zainstalowanych kolektorów słonecznych i pomp ciepła, a przestarzałe instalacje zastąpią te, które do produkcji prądu i ciepła wykorzystują energię geotermalną, biomasę i biogaz. Co ważne, dofinansowanie można uzyskać zarówno na przebudowę starych jak i budowę nowych instalacji.

Na wykorzystanie OZE do produkcji energii samorząd województwa przeznaczył prawie 85 mln zł. Każdy z beneficjantów, który uzyska pomoc, może liczyć na dofinansowanie projektu w wysokości max. 60%. Rozstrzygnięcie konkursu poznamy w kwietniu przyszłego roku.

Więcej informacji oraz dokumenty do pobrania odnaleźć można na stronie www.rpo.malopolska.pl

opr.s/

źródło: UMWM

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
WSB
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl