Golemo
Aktualności
Czwartek, 3 kwietnia 2014 09:00

Małopolanie w Rzymie

Jan Paweł II, Prałat Paweł Ptasznik, arcybiskup Zygmunt Zimowski, Stanisław August Morawski - to nazwiska znane w kraju, jak i za granicą. Życiorysy tych Małopolan stały się inspiracją do powstania serii dokumentów pt. „Polacy w Rzymie i Watykanie”. Specjalny odcinek cyklu, którego mecenasem jest również Województwa Małopolskie, został zaprezentowany w Instytucie Polskim w Rzymie.
13 odcinków i każdy z nich udowadnia, że Polacy mogą osiągnąć wiele na arenie międzynarodowej. Taka idea patronowała twórcom cyklu „Polacy w Rzymie i Watykanie”, który widzowie mogą oglądać od 15 marca br. w TVP 2 (sobota, godz. 13.25). Podczas niedzielnego pokazu w Rzymie zaprezentowano specjalny odcinek, który ukazał wszystkich 19 bohaterów całej serii. Pokaz został zorganizowany w ramach XIX Walnego Zjazdu Polaków we Włoszech.

– Zapewne nieprzypadkowo premiera została zaplanowana w trakcie tegorocznego spotkania Polaków żyjących i aktywnie działających we Włoszech. To właśnie Wy każdego dnia tworzycie obraz najcenniejszy – obraz Ojczyzny i Rodaków, którzy wprawdzie z różnymi doświadczeniami i aspiracjami, ale z tą samą determinacją definiują kolejnym pokoleniom czym jest polskość i wierność tradycji – brzmi fragment listu, jaki tuż przed premierą w imieniu Samorządu Województwa Małopolskiego odczytała Edyta Przybylska, p.o. Dyrektora Kancelarii Zarządu.

– Z założenia odcinki serii „Polacy W Rzymie i Watykanie” rozpoczynają większą, wielowymiarową kampanię społeczną „Polacy na Świecie” – mówi Paweł Paluch, MSS Media Strategy Syndicate, pomysłodawca idei serii – wyprodukowaliśmy ten cykl głównie z myślą o młodym pokoleniu Polaków, by dając mu świadectwo sukcesu naszych rodaków za granicą, wskazać kierunek rozwoju, pomóc odnaleźć autorytety, dodać odwagi i jeszcze bardziej zmotywować do „podboju świata”. Wybraliśmy bohaterów i historie, których poznanie po prostu wzmacnia ducha i dodaje skrzydeł. Dzięki społecznemu, patriotycznemu wymiarowi cykl Polacy w Rzymie i Watykanie został objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Pokaz w Rzymie przyciągnął sporą liczbę gości z włoskiej Polonii i z Polski. Obecni byli: Ambasador RP we Włoszech Wojciech Ponikiewski, Konsul Generalny we Włoszech Jadwiga Pietrasik, Prezes Związku Polaków we Włoszech Joanna Heyman Salvadé. Pojawili się również współgospodarz premiery – Dyrektor Instytutu Polskiego Pawel Stasikowski wraz z współautorką cyklu Magdaleną Wolinska-Riedi.

Na scenie pojawili się również bohaterowie serii – Prałat Pawel Ptasznik, Anna Gulak, Adam Broż, Włodzimierz Rędzioch, Nestor Grojewski czy Grzegorz Gałązka.

Cykl został wsparty przez mecenasów: Grupę Azoty S.A., PZU, Województwo Małopolskie, Województwo Wielkopolskie oraz Fundacje Bukovina z Bukowiny Tatrzańskiej.

opr. s/

źródło: UMWM

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Reklama
cross
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl