Aktualności
Poniedziałek, 3 stycznia 2022 18:34

Lód na Morskim Oku zaczął pękać (zdjęcia)

Mimo odwilży i dodatnich temperatur 2 stycznia turyści zdecydowali się na spacer po zamarzniętym tatrzańskim stawie.
Dzień później pojawiły się pęknięcia, które świadczą o bardzo cienkiej warstwie, a co za tym idzie załamaniem się lodu pod ciężarem osoby spacerującej. - To, że wczoraj nikt nie wpadł, to trzeba wpisać w granicę cudu. To jest skrajnie niebezpieczne i nieodpowiedzialne – mówi Grzegorz Bryniarski, pracownik TPN.

O wielkim szczęściu mogą mówić turyści, którzy wczoraj zdecydowali się na spacer po zamarzniętym Morskim Oku. Dodatnie temperatury, które od kilku dni utrzymują się na Podhalu sprawiły, że dzisiaj (3 stycznia) pojawiło się pęknięcie na lodowej skorupie, która okazała się cieńsza niż w poprzednich latach.

- Mrozów po minus 20 stopni w grudniu nie mieliśmy. Jeżeli teraz to jezioro 3 stycznia pękło, to znaczy, że ta tafla nie była zbyt gruba - zaznacza Grzegorz Bryniarski, pracownik Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Szczelina w lodzie pojawiła się ok 2-3 metry od linii brzegowej i prowadzi dookoła tatrzańskiego stawu. Mimo, iż odległość od brzegu jest niewielka, to może stanowić śmiertelne niebezpieczeństwo dla nieodpowiedzialnych turystów.

- Tam już też jest głęboko, bo nawet 2-3 metry. Po załamaniu się lodu od razu wpadamy do głębokiej wody. To jest bardzo niebezpieczne - ostrzega Grzegorz Bryniarski.

Woda w Morskim Oku ma obecnie ok 2-3 stopnie Celsjusza, co oznacza, że już po 10 minutach może dojść do wychłodzenia organizmu i hipotermii. Niestety o ratunek w takim miejscu nie jest łatwo. Jeżeli pogoda nie pozwoli na użycie w akcji ratunkowej śmigłowca, to trzeba się liczyć z czasem min. 30 minut zanim ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego dojadą samochodami do schroniska.

- Włączmy myślenie. To, że są inni ludzie na tafli, to nie znaczy, że jak my wyjdziemy, to bezpiecznie z niej zejdziemy - apeluje Grzegorz Bryniarski. - Czy musi dojść do jakiejś wielkiej tragedii, żeby ludzie się opamiętali? - pyta pracownik TPN.

ms/ fot. Marcin Szkodziński
Extra Trapez
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Intermed
Najczęściej czytane
Reklama
Sadecka
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl