Wtorek, 19 marca | Imieniny: Józefa, Bogdana, Laili
15.03.2015 | Czytano: 38

Kto dbał o nasz kraj w czasach II RP?

Wielu internautów nie ma pomysłu na to jak pędzić dzisiejsze leniwe popołudnie. Zastanawiamy się nad wyborem: szklany ekran, facebook lub wizyta w galerii. Mamy dla was jeszcze jedną, mniej banalną propozycję . Otwarty wykład w krakowskim Muzeum AK. Dowiemy się kto dbał o nasz kraj w czasach II RP.

Chodzi o organizacje przysposobienia wojskowego. Sprawa ciekawa i nie wszystkim, a nawet większości nie znana!II Rzeczpospolita była krajem żyjącym w ciągłym zagrożeniu bytu państwowego. Działania wojenne nie skończyły się tutaj w 1918 r., jak na Zachodzie Europy, ale trwały do jesieni 1920. Napięta sytuacja międzynarodowa, przy znacznych trudnościach wewnętrznych, powodowała atmosferę niepewności i zagrożenia. Niedługo po zakończeniu wojny polsko-bolszewickiej zaczęły powstawać pierwsze organizacje o charakterze obronnym. Kontynuowały swą działalność te, których tradycje sięgały okresu sprzed odzyskania niepodległości, jak np. Związek Strzelecki. Proces ten przybrał na sile po przejęciu władzy przez obóz sanacyjny, co nastąpiło w wyniku przewrotu majowego 1926 r. Piłsudczycy, działając w ramach koncepcji „Narodu pod bronią”, wspierali organizacje sportowe, paramilitarne i kombatanckie, które poza utrzymaniem w sprawności i gotowości do obrony kraju, miały stanowić ich zaplecze polityczne i społeczne. Najbardziej masową organizacją przysposobienia wojskowego był Związek Strzelecki. W 1937 r. skupiał w swych szeregach ok. pół miliona strzelców, strzelczyń i orląt…Czy organizacje przysposobienia wojskowego miały wpływ na walkę Polaków podczas II wojny światowej?

Artur Jachna przedstawi historię, strukturę oraz powiązania polityczne organizacji działających w okresie międzywojennym.
Zapraszamy. Początek o 15.00-ej Muzeum AK ul. Wita Stwosza 12 w Krakowie.

am

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl