Aktualności
Poniedziałek, 27 listopada 2017 08:10

Kto będzie właścicielem schroniska nad Morskim Okiem i w Dolinie Roztoki?

Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego wezwały Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawczego do wydania schronisk nad Morskim Okiem i w Dolinie Roztoki. Podejmowane od pięciu lat negocjacje zakończyły się fiaskiem. Sprawa może się skończyć w sądzie.
Wcześniej TPN domagał się wydania schronisk w Dolinie Kościeliskiej i Kondratowej, ale w księgach wieczystych jako właściciel figuruje PTTK i wyrok sądu pierwszej instancji był korzystny dla Towarzystwa.

Schroniska nad Morskim Okiem i w Dolinie Roztoki są położone na gruncie, którego formalnym właścicielem jest Skarb Państwa. W stosunku do takich nieruchomości park narodowy od 1 stycznia 2012 r. nabył z mocy prawa użytkowanie wieczyste i własność położonych na tych gruntach budynków.

Zdaniem dyrekcji TPN oznacza to, że park jest właścicielem schronisk nad Morskim Okiem i w Dolinie Roztoki. Dodatkowo PTTK nie widnieje w księdze wieczystej ani jako właściciel, ani jako użytkownik wieczysty. Dlatego Park wezwał PTTK do próby ugodowej, żądając wydania nieruchomości - czyli schronisk nad Morskim Okiem i w Dolinie Roztoki TPN - oraz zapłaty 9 mln zł tytułu bezumownego korzystania z obiektów.

Kwota została oszacowana na podstawie czynszu, jaki dzierżawcy płacą do PTTK i została naliczona od stycznia 2012 r.

Prezes spółki PTTK Karpaty Jerzy Kalarus określił te warunki jako "nie do przyjęcia". W przypadku braku porozumienia - sprawa znajdzie finał w sądzie.

PTTK jest spadkobiercą Towarzystwa Tatrzańskiego, które zakładało tatrzańskie schroniska na przełomie XIX i XX w. Organizacja nie prowadzi schronisk tatrzańskich, lecz dzierżawi je prywatnym przedsiębiorcom.

PAP, s/ zdj. Piotr Kroczak
Targi
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Intermed
Najczęściej czytane
Reklama
Sadecka
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl