WSB
Aktualności
Czwartek, 11 sierpnia 2016 14:57

Krzyże Małopolski na pięćdziesięciolecie „Sabałowych Bajań” (zdjęcia)

Podczas trwającego w Bukowinie Tatrzańskiej 50. Festiwalu Folkloru Polskiego - Konkursu Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych „Sabałowe Bajania” członek ZWM Leszek Zegzda uhonorował osoby szczególnie zasłużone dla upowszechniania kultury regionalnej.
Złotą Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyżem Małopolski zostali odznaczeni: Bartłomiej Koszarek i Józef Koszarek, zaś srebrne otrzymali: Stanisław Sularz i Stanisław Łukaszczyk. W podziękowaniu za podtrzymywanie regionalnej tradycji, a tym samym promocję bogatej małopolskiej kultury, przedstawiciel samorządu regionalnego przekazał również Medal „Polonia Minor” dla Bukowiańskiego Centrum Kultury „Dom Ludowy”.

- Przez całe lata patrzę na te nasze piękne tradycje, na to nasze umiłowanie Małych Ojczyzn i myślę, że to nic dziwnego, że do Małopolski przyjeżdża - według naszych badań - 14 milionów turystów – mówił członek Zarządu Leszek Zegzda. – To, że Pan Bóg nas obdarzył piękną przyrodą, to że mamy za sobą piękną historię to jedno, ale przecież siłą naszej Małopolski są tak naprawdę wydarzenia takie, jak Sabałowe Bajania, kreowane przez naszych ojców, praojców i nas samych. To nie skansen, to nie jest coś sztucznego. To po prostu żyje i niezwykle ludzi do nas przyciąga, a nam samym daje ogromne poczucie godności, tożsamości i odpowiedzialności za to, co nas otacza – podkreślał przedstawiciel władz województwa.

Z kolei z podziękowaniami za osobistą troskę i dbałość o piękno i autentyzm góralskiej ziemi, a także za wieloletnią pomoc w organizacji „Sabałowych Bajań”, okolicznościowy dyplom i statuetkę otrzymał m.in. Leszek Zegzda z zarządu województwa.

Laureaci Złotej Odznaki:
Bartłomiej Koszarek - regionalista, etnolog, muzykant i działacz. Instruktor śpiewu, tańca i gry na tradycyjnych podhalańskich instrumentach pasterskich. Od wielu lat związany z Domem Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej, a od 2008 roku pełni funkcję Dyrektora. Szczególną jego troską jest pielęgnowanie i rozwój tradycyjnej kultury ludowej. Pod jego kierownictwem działa Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka. Pomysłodawca i organizator inicjatyw kulturalnych na Podhalu. Współpracuje z TVP Kraków, prowadząc cykliczny program dla narciarzy „Ślizg”. Laureat wielu konkursów, m.in.: Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, „Muzykowania na Duchową Nutę” w Czarnym Dunajcu. Został odznaczony m.in.: Brązowym Krzyżem Zasługi, Odznaką Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Józef Koszarek - uznany i ceniony na Podhalu samorodny twórca ludowy. Działacz społeczny i miłośnik kultury. Jego twórczość polega na wykonywaniu eksponatów takich jak: noże zbójnickie, ciupagi, stylowa broń kapiszonowa, pasy bacowskie, torby myśliwskie, czy biżuteria ludowa. Przedmioty te znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, w Muzeum Rabczańskim i prywatnych zbiorach. Wykonywane przez niego eksponaty wykorzystywane były w filmach o tematyce górskiej i regionalnej. Józef Koszarek to również znakomity śpiewak, tancerz, muzykant i poeta. Ostatni z żyjących spadkobierców sztuki Józefa Bigosa. Jest wszechstronnie uzdolnionym artystą oraz społecznikiem Podhala, kultywującym gwarę i tradycję góralskie. W latach 1971-1973 był Prezesem Domu Ludowego w Bukowinie Tatrzańskiej. W 1983 roku został Członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie. Został odznaczony m.in.: Odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”, Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Złotą Odznaką za Zasługi dla Gminy Bukowiny Tatrzańskiej.

Laureaci Srebrnej Odznaki:
Stanisław Sularz - regionalista i artysta kabaretowy. Współzałożyciel Kabaretu Góralskiego „Truteń” występującego i w Polsce i za granicą. Jako członek Kabaretu brał udział w licznych nagraniach zarówno radiowych jak i telewizyjnych m.in. w towarzystwie gwiazd polskiej sceny i estrady, serialach TV: „Trombita”, „Hulaj Dusza” oraz w filmie M. Piwowskiego „A jednak olimpiada w Zakopanem”. Uczestniczył również w wielu imprezach charytatywnych, m.in. koncercie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Od wielu lat jest konferansjerem podczas Festiwalu Folkloru Polskiego „Sabałowych Bajań” i „Góralskiego Karnawału”. Jest również twórcą ludowym, szyje i haftuje stroje góralskie. Czynnie uczestniczy w inicjatywach społeczno-kulturalnych podejmowanych przez Bukowiańskie Centrum Kultury „Dom Ludowy”. Jest oddanym całym sercem propagatorem kultury ludowej Podhala. Został odznaczony m.in.: Nagrodą premiera Rzeczpospolitej Polskiej, Nagrodą Grand Prix w Ogólnopolskim Przeglądzie Kabaretów Wiejskich.

Stanisław Łukaszczyk - od 2010 roku Wójt Gminy Bukowina Tatrzańska. W latach 1991-1994 nauczyciel w Szkole Podstawowej w Bukowinie Tatrzańskiej. Kierownik artystyczny Góralskiego Zespołu Studenckiego „Skalni” oraz Zespołu Regionalnego „Wierchowianie”. Od 1991 roku jest Kierownikiem Zespołu „Podhalanie” w Ludźmierzu. Członek Związku Podhalan w Polsce. Twórca i pasjonat muzyki, tańca i folkloru. Jest również twórcą ludowym, z drzewa wyczarowuje niezwykłe meble, które rzeźbi w piękne wzory. Prywatnie jest konferansjerem i aktorem, jednym z wykonawców słynnej już na świecie „Opery Góralskiej”. Znany i ceniony na Podhalu animator i propagator kultury ludowej, a od ponad 15 lat związany również z działalnością społeczną i pracą samorządową. Został odznaczony m.in.: Srebrnym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa”, Brązową Odznaką „Za Zasługi dla Policji”. Otrzymał Dyplom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Za Zasługi dla Kultury Ludowej” oraz Dyplom „Za Zasługi na Niwie Krzewienia Kultury Ludowej”.


opr.s/ zdj. Piotr Korczak

źródło: UMWM

Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
WSB
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl