WSB
Aktualności
Piątek, 2 sierpnia 2013 23:34

Królewski etap dla Atapumy, Riblon nowym liderem (zdjęcia)

Przedostatni etap 70. Tour de Pologne UCI World Tour po wspaniałej walce wygrał Kolumbijczyk - Darwin Atapuma (Team Colombia). Nowym liderem klasyfikacji generalnej został jednak Francuz - Christophe Riblon (Ag2r La Mondiale). Rafał Majka (Saxo-Tinkoff) spadł na trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej i traci do lidera 20 sekund.
Za nami VI królewski etap 70. Tour de Pologne UCI World Tour. Na trasie BUKOVINA Terma Hotel Spa - Bukowina Tatrzańska zawodnicy mieli do przebycia 192 km. Po drodze czekało na nich aż dziesięć Górskich Premii Tauron I kategorii. Zawodnicy wspinali się na bardzo trudne podjazdy we wsi Ząb i w Gliczarowie. Kolarze musieli się dziś zmagać nie tylko z katorżniczymi podjazdami, ale też upałem. Zawodnicy mieli do przejechania pięć pętli wokół Bukowiny Tatrzańskiej.

Początek VI etapu był szczęśliwy dla Tomasza Marczyńskiego(Vacansoleil-DCM), który zabrał się w ucieczkę i na zmianę z Bartoszem Huzarskim(Netapp-Endura) wygrywał premie górskie. Ostatecznie zawodnik grupy Vacansoleil-DCM powtórzył sukces sprzed roku i zapewnił sobie zwycięstwo w klasyfikacji „Najlepszy góral TAURON”. Bartosz Huzarski zwyciężył w klasyfikacji dla najaktywniejszego kolarza.

O odzyskanie żółtej koszulki lidera walczył dziś Rafał Majka, jednak sześć kilometrów przed metą zaliczył upadek i ostatecznie etap ukończył na piątej pozycji. Pierwszy był Kolumbijczyk Darwin Atapuma, ale liderem wyścigu został drugi na mecie Christophe Riblon. Dwa kilometry przed metą Francuz doścignął Kolumbijczyka, który był ostatnim uczestnikiem długiej ucieczki. Na finiszu, po fantastycznej walce najlepszy okazał się Atapuma, który wyprzedził Riblona.

- Ta wygrana ma dla mnie szczególny wymiar, bo to nasze pierwsze etapowe zwycięstwo w tym roku w wyścigu z cyklu World Tour. Bardzo ciężko pracowaliśmy i wreszcie się udało. Chcieliśmy tego dokonać już podczas Giro d'Italia, ale wtedy czegoś zabrakło. Teraz mamy już na koncie ważną wygraną – powiedział na mecie Darwin Atapuma.

Rafał Majka i dotychczasowy lider wyścigu Hiszpanem Jon Izagirre dojechali do mety z 22-sekundową stratą do zwycięzcy. Prowadzący w klasyfikacji generalnej Riblon, ma 19 sekund przewagi nad Izagirre i 20 nad Majką. W sobotę kolarzy czeka ostatni etap, czyli jazda indywidualna na czas. Zawodnicy będą mieli do przebycia 37 kilometrów z Wieliczki do Krakowa.

Lang Team, opr.s/ zdj. Piotr Korczak
WSB
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
WSB
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl