Allestetis
Aktualności
Wtorek, 16 stycznia 2018 20:59

Krakowskie obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości (zdjęcia z konferencji)

Wystawy, koncerty, konferencje naukowe i wydarzenia sportowe. To wszystko wpisuje się w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Program rocznicowy o ogólnomiejskim, ale także bardzo lokalnym charakterze, adresowany jest do wszystkich mieszkańców Krakowa.
Kraków świętowanie 100-lecia odzyskania niepodległości rozpoczął już w 2017 r. Podjęte przez Urząd Miasta Krakowa działania: konferencja „Początek drogi do niepodległości Polski, 28 maja 1917 r.”, odsłonięcie tablicy upamiętniającej Naczelny Komitet Narodowy, na dziedzińcu Pałacu Wielopolskich (16 sierpnia 2017 r.) oraz konferencja w 100. rocznicę intronizacji Rady Regencyjnej „Droga do wolności” miały przypomnieć o wydarzeniach, które zapoczątkowały dążenia do odzyskania niepodległości.

Inauguracja tegorocznych obchodów rozpocznie się już w piątek, 19 stycznia, o godz. 18.00, w Centrum Kongresowym ICE Kraków spektaklem „Drogi do wolności”, w wykonaniu Baletu Cracovia Danza. Przedstawienie pokazuje w obrazach historię Polski od XVIII wieku po współczesność.

W lutym zostanie odsłonięta rzeźba prezydenta Wielkiego Krakowa – Juliusza Lea. Dodatkowo w sali Obrad odbędzie się konferencja popularnonaukowa: „Prezydent Juliusz Leo i Kraków jego czasów”, której towarzyszyć będzie wystawa z pamiątkami po prezydencie. Ekspozycja jest przygotowana przy współpracy z Archiwum Narodowym w Krakowie.

W marcu obejrzymy specjalną wystawę Muzeum Armii Krajowej „Piękna Niepodległa”, poświęconą udziałowi kobiet w walce o niepodległość Polski. Główny nacisk położony zostanie na uczestniczki konspiracji niepodległościowej z lat 1914-1918.

W kwietniu Kraków wzbogaci się o nowe Muzeum Podgórza. W czerwcu nieodłącznym elementem obchodów będą Dni Krakowa. Program będzie nawiązywał do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W lipcu nasze miasto zamieni się w wielką scenę muzyczną, a to wszystko za sprawą Festiwalu Muzyki Polskiej. Wydarzenie odbywać się będzie w rożnych salach koncertowych w Krakowie.

W sierpniu ustanowimy rekord Guinnessa w liczbie par tańczących jednocześnie Poloneza na Rynku Głównym. Wrzesień upłynie pod hasłem: „Nowa Huta dla Niepodległej” – multidyscyplinarne widowisko plenerowe grup i zespołów artystycznych funkcjonujących w ramach Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta.

W październiku tradycyjny Bieg Sztafetowy o szablę kpt. A. Stawarza, aczkolwiek w wyjątkowej, bardziej uroczystej odsłonie. Obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zakończy 11 listopada Lekcja Śpiewania: „Radosna Niepodległość”.

To tylko kilka wydarzeń organizowanych przez Miasto w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Program dostępny na
http://krakow.pl/aktualnosci/216683,1915,komunikat,kalendarium_obchodow_100-lecia_odzyskania_niepodleglosci.html

Tomasz Cichocki i materiały prasowe Urzędu Miasta Krakowa
Extra Trapez
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Intermed
Najczęściej czytane
Reklama
Sadecka
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl