Aktualności
Środa, 21 lutego 2018 22:04

Konferencja „Prezydent Juliusz Leo i Kraków jego czasów” (zdjęcia)

Jak powstał Wielki Kraków? Czego dokonał Juliusz Leo? I kiedy połączono Kraków z Podgórzem – o tym rozmawiali dziś w magistracie uczestnicy konferencji „Prezydent Juliusz Leo i Kraków jego czasów”. Wydarzenie zainaugurował prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
W wydarzeniu uczestniczyli potomkowie prezydenta, w tym m.in. – Julius Leo René, który wraz z Odeon Brass Quintet zagrał specjalnie skomponowany na tę okoliczność utwór „Fanfare for President Juliusz” i "A Hymn for Juliusz".

Konferencji towarzyszyła ekspozycja pamiątek po Juliuszu Leo z zasobu Archiwum Narodowego w Krakowie prezentowana we foyer sali obrad Rady Miasta Krakowa im. Stanisława Wyspiańskiego.

Konferencja to hołd dla Juliusza Lea w 100. rocznicę śmierci prezydenta. Wydarzenie miało przybliżyć jego postać i pokazać jak wiele zrobił dla naszego miasta. Za czasów prezydentury Juliusza Lea Kraków przestał dusić się w ciasnych średniowiecznych murach – obszar miasta powiększył się ośmiokrotnie i zyskało ono nowe perspektywy rozwoju. To jedno z wielu jego dokonań dla naszego miasta.

Uczestnicy konferencji dyskutowali m.in. o samorządzie za czasów Lea, wielkich planach i marzeniach prezydenta oraz o ochronie Wawelu i innych zabytków. W debacie wzięli udział: Maria Fischinger, Juliusz Wit Leo, prof. dr hab. Julian Dybiec, dr hab. Łukasz T. Sroka, prof. UP, dyrektor Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, dr Monika Andrasz-Mrożek, dr Konrad Meus, prof. dr hab. Bogusław Krasnowolski, dr Paweł Detloff, Jan Tadeusz Nowak, dr Zbigniew Beiersdorf, prof. dr hab. Mariusz Wołos.

Tomasz Cichocki

źródło: materiały prasowe Urzędu Miasta Krakowa

Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl