Allmedica
Aktualności
Niedziela, 5 czerwca 2016 15:42

Kilka tysięcy osób przeszło trasę pielgrzymki Sursum Corda (zdjęia i filmy)

„Idź i ty czyń podobnie” te słowa z ewangelii św. Łukasza przyświecały pielgrzymom podczas 19 pieszej pielgrzymki Sursum Corda z zakopiańskich Krzeptówek do Ludźmierza.
To religijne wydarzenie, które odbywa się rokrocznie na pamiątkę przejazdu św. Jana Pawła II 7 czerwca 1997 roku Drogą Papieską z Zakopanego do Ludźmierza.

Pielgrzymka zaczyna się u stóp Matki Boskiej Fatimskiej w ogrodach przy ołtarzu polowym przeniesionym w to miejsce spod Wielkiej Krokwi gdzie w 1997 roku Papież Jan Paweł II sprawował Mszę św. po błogosławieństwie pielgrzymi w 4 grupach: (Zakopane, Ludźmierz, Orawa i Nowy Targ) wyruszyli na ponad 30 kilometrowy szlak ku Matki Boskiej Ludźmierskiej. Pielgrzymom przez całą trasę towarzyszyły przystrojone w maryjno-papieskie emblematy domy i drogi. Z nieba nie spadła ani kropla deszczu, ale o pokropienie głów zadbali inni.Pozdrawiali ich mieszkańcy ze swych domostw, a także z pól podczas sianokosów. Swoje pragnienie na trasie można było ugasić częstując się wodą, kompotem, kawą, herbatą czy sokiem. Na granicach każdej z wiosek odbywało się powitanie pielgrzymów przez delegacje. W Bańskiej Niżnej tamtejszy ks. Proboszcz Grzegorz Kufel nie żałował święconej wody na rozgrzane od słońca głowy obficie nią kropiąc.Także w Maruszynie strażacy zgotowali prysznic z węża strażackiego. Uczestnikom Sursum Corda, których wyruszyło kilka tysięcy czas upływał na modlitwie, rozważaniach, śpiewie i odtwarzanych homiliach m.in. Jana Pawła II. Na trasie w tym roku było wyjątkowo dużo księży w tym neoprezbiterów, więc każdy, kto chciał mógł skorzystać z sakramentu pokuty. Konferencję w grupach pielgrzymki prowadził ks. Wojciech Węgrzyniak. Po kilkunastu godzinach marszu wszystkie grupy razem wkroczyły do Ludźmierza gdzie przed Bazyliką powitał ich proboszcz Jerzy Fielek pokrapiając święconą wodą a na zakończenie Pielgrzymki przy tymczasowym ołtarzu polowym z figurą MB Ludźmierskiej została odprawiona koncelebrowana msza św.A za rok 3 czerwca 2017 roku jubileuszowa 20 Pielgrzymka Sursum Corda a wcześniej w lipcu w Krakowie spotkanie z Papieżem Franciszkiem podczas Światowych Dni Młodzieży.

Szymon Pyzowski

źródło: Podhale24

Wici
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Parada Smoków
Najczęściej czytane
Reklama
Bike
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl