Golemo
Aktualności
Środa, 10 czerwca 2015 12:44

Karpacki Ośrodek Wsparcia SG otrzymał sztandar i imię

NOWY SĄCZ. Karpacki Ośrodek Wsparcia SG podczas apelu, który odbył się zgodnie z ceremoniałem wojskowym, otrzymał sztandar i imię 1. Pułku Strzelców Podhalańskich. W uroczystościach wziął udział Komendant Główny SG gen. dyw. SG Dominik Tracz.
Wśród zaproszonych gości byli również Wojewoda Małopolski Jerzy Miller, biskup senior Diecezji Tarnowskiej ks. Władysław Bobowski i przedstawiciele duchowieństwa, władze miasta i powiatu oraz przedstawiciele służb mundurowych.

– Ta uroczystość jest dla naszego ośrodka wielkim honorem i zaszczytem – powiedział Komendant Karpackiego Ośrodka Wsparcia SG płk SG Mieczysław Kurek. Historia, doświadczenie, wiedza i dialog to istotne czynniki w budowaniu przyszłości. Jesteśmy szczęśliwi, że dzisiaj dokonało się dzieło kształtowania jutra przez historię. Przekonani do idei łączenia tradycji z przyszłością uczestniczymy w dzisiejszej uroczystości. W imieniu funkcjonariuszy, pracowników Karpackiego Ośrodka Wsparcia SG oświadczam, że będziemy z dumą i szacunkiem służyć i pracować pod patronatem 1. Pułku PSP.

Sztandar ufundowało społeczeństwo Małopolski. Nad przedsięwzięciem czuwał Komitet Społeczny Ufundowania Sztandaru, w którego skład weszli m. in.: Wojewoda Małopolski, Starosta Nowosądecki, Prezydent Miasta Nowego Sącza, Przewodnicząca Rady Miasta Nowego Sącza, Przewodniczący Rady Powiatu, przedstawiciele sądeckich przedsiębiorców, funkcjonariusze Karpackiego Ośrodka Wsparcia SG. Rodzicami chrzestnymi sztandaru zostali Wojewoda Małopolski Jerzy Miller oraz Zastępca Komendanta Karpackiego Ośrodka SG ppłk SG Renata Obrzut.

– Sztandar Ośrodka jest symbolem historii i kontynuacji tradycji I Pułku Strzelców Podhalańskich, na trwałe wpisany w dzieje Sądecczyzny, jest znakiem patriotyzmu łączącym społeczeństwo. Zaszczytne imię 1. Pułku Strzelców Podhalańskich, jak i sztandar, który ośrodek otrzymał będziemy godnie i z dumą reprezentowali na uroczystościach państwowych, patriotycznych i religijnych – podkreślił płk SG Mieczysław Kurek.

Podczas uroczystości funkcjonariusze i pracownicy Karpackiego Ośrodka Wsparcia SG otrzymali awanse na kolejne stopnie SG, odznaczenia i wyróżnienia. Ponadto, dla licznie przybyłych mieszkańców Nowego Sącza, Straż Graniczna zaprezentowała kolumnę transportową oraz sprzęt będący na wyposażeniu jednostki.

***
Karpacki Ośrodek Wsparcia SG w Nowym Sączu został utworzony w lutym 2014 r., a działalność rozpoczął w marcu, po rozformowaniu Karpackiego Oddziału SG. Jednostka nawiązuje do tradycji 1 Pułku Strzelców Podhalańskich, który zapisał kartę bojową w walkach o wolność i nienaruszalność granic RP. W okresie międzywojennym odgrywał on w Nowym Sączu ważną rolę w wielu dziedzinach życia, a mundur żołnierza Wojska Polskiego był na ulicach miasta symbolem odzyskanej z wielkim poświęceniem niepodległości i pięknych kart bojowych jednostki w wojnie 1918- 1920.

zdj. Karpacki Ośrodek Wsparcia SG

źródło: Straż Graniczna

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl