Aktualności
Czwartek, 31 października 2013 16:44

KRAKÓW. Zapadł wyrok w sprawie katastrofy budowlanej w klubie "Kitsch"

Krakowski sąd uniewinnił w czwartek dwóch oskarżonych od zarzutu nieumyślnego spowodowania katastrofy budowlanej w kamienicy przy ul. Wielopole w Krakowie. Uznał, że przypisane im działania nie miały wpływu na zawalenie się schodów do klubów, mieszczących się w kamienicy.
Do wypadku doszło w nocy z 5 na 6 listopada 2011 roku w kamienicy, gdzie działało kilka znanych w Krakowie nocnych klubów i dyskotek - betonowe schody zawaliły się między drugą a trzecią kondygnacją budynku. Obrażenia odniosło wtedy 25 osób.

Prokuratura oskarżyła właściciela jednego z klubów i menadżera drugiego o nieumyślne spowodowanie katastrofy budowlanej. Według prokuratury Grzegorz G. i Zenon O. poprzez wykonanie przeróbek schodów osłabili ich wytrzymałość i doprowadzili do ich zawalenia. Przeróbki polegały m.in. na montowaniu nakładek antypoślizgowych poprzez wywiercenie otworów o długości 8 cm.

Sąd, powołując się na opinie biegłego, uznał, że przyczyną zawalenia się schodów było ich nadmierne przeciążenie. Fakt wywiercenia otworów sprawił jedynie, że schody urwały się w określonym miejscu, ale nawet gdyby nie było takich wywierconych otworów, schody zawaliłyby się z powodu przeciążenia - choć może w innym miejscu.

Sąd stwierdził także, że na oskarżonych nie ciążył obowiązek dbania o należyty stan klatki schodowej. Dlatego uniewinnił obu oskarżonych.

/ab

źródło: PAP

TdP
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Reklama
Krynica
Reklama
TdP
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl