Golemo
Aktualności
Piątek, 30 stycznia 2015 20:10

KRAKÓW. Otwarcie oddziału chirurgii dziecięcej

W poniedziałek, 26 stycznia uroczyście otwarto zmodernizowany oddział chirurgii dziecięcej. Już w lutym do oddziału trafią pierwsi pacjenci. Oddział został wyremontowany w ramach projektu „Modernizacja Oddziału Chirurgicznego w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie”.
Inwestycja wyniosła niemal 13 mln zł. 8 mln zł pochodziło z dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a ponad 3 mln zł przekazała Gmina Miejska Kraków. Pozostała kwota pochodzi z budżetu państwa.

Na potrzeby zmodernizowanego oddziału zostało zakupione i zamontowane wyposażenie gospodarczo – meblowe oraz specjalistyczne i wysokospecjalistyczne wyposażenie medyczne. Poprzez przebudowę każdego z odcinków, nastąpiła zmiana organizacji funkcjonalnej oddziału. Zmodernizowane odcinki Oddziału Chirurgicznego charakteryzują się wysokim standardem i spełniają wymagania określone w przepisach prawa.

Pomieszczenia na odcinkach VIII, IX, X przeznaczone zostały m.in. na pokoje wielołóżkowe, izolatki, stanowiska pielęgniarskie z zapleczem, pokoje zabiegowe, dyżurki i pokoje socjalne personelu, pomieszczenia gospodarcze i magazynowe. W sumie w oddziale znajduje się 69 łóżek chirurgicznych w tym 22 dla niemowląt. Przy każdym pokoju pacjentów znajdują się łazienki. Przybyło również łazienek i toalet dla rodziców, które obecnie znajdują się w obrębie oddziału. Jest też pomieszczenie socjalne dla rodziców wyposażone w kuchenkę mikrofalową, czajnik, lodówkę itp. Na odcinku niemowlęcym znajduje się pomieszczenie dla matek karmiących. Oddział jest wyposażony w nowoczesny sprzęt medyczny taki jak: inkubatory otwarte, kardiomonitory, wózki iniekcyjne, a także w obrębie każdego odcinka znajdują się doskonale wyposażone zabiegówki. Oddziały uwzględniają także inne potrzeby małych pacjentów: na salach chorych znajdują się telewizory oraz osobna świetlica dla dzieci.

Jest to niezwykle istotna inwestycja dla całej wysokospecjalistycznej opieki pediatrycznej w regionie. Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie jest szpitalem ostatniej szansy dla najciężej chorych dzieci przede wszystkim z terenu południowej Polski. Leczeni są tu pacjenci w zakresie wszystkich specjalności pediatrycznych oraz chirurgicznych. Przewidywane korzyści z realizacji projektu to m. in.: poprawa dostępności specjalistycznych i wysokospecjalistycznych świadczeń zdrowotnych, poprawa jakości świadczonych usług medycznych, zwiększenie komfortu pobytu pacjentów, udogodnienia dla rodziców przebywających z dziećmi na oddziale, skrócenie czasu pobytu dzieci na oddziale.

oprac. /ab

źródło: szpitalzdrowia.pl

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
balony
Najczęściej czytane
Reklama
Groteska
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl