Kopalnia
Aktualności
Środa, 20 września 2017 19:05

Jedyne miasto bez kolei być może zyska połączenie z Krakowem

Władze Małopolski, Krakowa, Myślenic i okolicznych gmin podpisały porozumienie, dzięki któremu zobowiązali się do jak najszybszej budowy linii kolejowej z Myślenic do stolicy województwa. Póki co jednak nie wiadomo, kiedy ewentualnie powstanie.

Samorządowcy z Myślenic nie ukrywają skali problemu – miasto przez nich zarządzane to jedyne duże miasto w okolicach Krakowa bez dostępu do kolei. W przyszłości ma się to zmienić. dzięki podpisanemu dziś listowi intencyjnemu, w ramach którego Województwo Małopolskie oraz miasta i gminy: Kraków, Myślenice, Świątniki Górne, Siepraw oraz Sułkowice zobowiązały się do współpracy, by w jak najkrótszym czasie wybudować nową linię kolejową z Krakowa do Myślenic.

- Zakopianka to jedna z najpopularniejszych krakowskich tras. Każdego dnia w godzinach porannego szczytu do Krakowa wjeżdża tamtędy ponad 5 tys. samochodów. Ich liczba znacznie się zmniejszy, kiedy wzdłuż krajowej 7 na od odcinku z Krakowa do Myślenic pobiegną tory, po których kursować będą pociągi Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej – tłumaczą władze Myślenic.

Zanim jednak to się stanie, niezbędne jest opracowanie szczegółowej koncepcji przebiegu nowej linii. Ma ona przede ustalić możliwości potencjalnego przebiegu linii kolejowej Kraków-Myślenice oraz włączenia jej w istniejący system Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej. Zbadane zostaną zarówno możliwości techniczne inwestycji, jak i jej szacowane koszty.

- Koncepcja ma być gotowa już w przyszłym roku. Samorządowcy liczą, że jej opracowanie wzmocni szanse na wpisanie projektu do planów inwestycyjnych PKP PLK S.A – podaje serwis prasowy miasta.

- Jesteśmy na początku dalekiej drogi do realizacji tego olbrzymiego przedsięwzięcia. Niemniej jednak za nami pierwsze kroki, podpisanie listu intencyjnego kilku samorządów, które rozpoczynają przygotowania do współpracy przy tej inwestycji - dodaje Maciej Ostrowski. burmistrz Myślenic.


eł/fot. UMWM
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Reklama
cross
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl