Piątek, 29 marca | Imieniny: Wiktoryna, Helmuta, Ostapa
04.11.2021 | Czytano: 122

Inwestycja w mieszkania – co warto wiedzieć na ten temat? (art. sponsorowany)

W dzisiejszych czasach wiele osób szuka możliwości inwestowania. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele. Po pierwsze społeczeństwo jest coraz bogatsze i często myśli się o sposobach na przynoszące zyski zainwestowanie nadwyżek. Z drugiej jednak strony sytuacja w gospodarce nacechowana jest niepewnością. Inwestowanie może okazać się nawet pewniejsze niż trzymanie oszczędności w bankach. Coraz popularniejsze są inwestycje w mieszkania. Co warto wiedzieć na ich temat?

Mieszkanie inwestycyjne – definicja
Mieszkania inwestycyjne to lokale, które kupowane są specyficznie z myślą o późniejszym wynajęciu. Najczęściej inwestuje się w tego typu mieszkania w większych miastach, w których zainteresowanie wynajmem jest największe, a jednocześnie przeciętne ceny są najwyższe. Mieszkanie takie można wynajmować na przykład studentom. Siłą rzeczy dotyczy to miast, w których zlokalizowane są uczelnie i ich najbliższych okolic. Wiele osób decyduje się też na wynajmowanie mieszkań osobom pracującym. W takim przypadku okres wynajmu jest zazwyczaj dłuższy, choć osiągany zysk może być mniejszy. Pod wynajem kupuje się zarówno mieszkania nowe – prosto od dewelopera, jak i z drugiej ręki. W pierwszym przypadku mieszkanie będzie wymagało wykończenia i odpowiedniego wyposażenia. Mieszkania używane są znacznie tańsze, aczkolwiek konieczny może okazać się remont, który generuje dodatkowe koszty. Najczęściej mieszkania inwestycyjne to lokale niewielkie, które cieszą się największym zainteresowaniem. Niektóre osoby decydują się też na zakup mieszkań inwestycyjnych o dużym metrażu i późniejsze wynajmowanie poszczególnych pokoi. Taka opcja może być bardzo opłacalna, ale wymaga największego zaangażowania od właściciela.
Czytaj więcej na temat mieszkań inwestycyjnych:
https://www.budrem.pl/aktualnosci/artykul&id=193

Czy zakup mieszkania inwestycyjnego się opłaca?
Oczywistym pytaniem, które należy zadać na początku, jest to, czy inwestycja w mieszkania się opłaca. Odpowiedź nie jest łatwa, choć należy powiedzieć, że jak najbardziej najczęściej wybór taki jest opłacalny. Wiele zależy od tego, skąd pochodzą środki na zakup mieszkania. Jeżeli mieszkanie kupowane jest ze środków własnych, to stopa zwrotu jest zazwyczaj bardzo krótka, a więc inwestycja zwraca się szybko. Jest to zdecydowanie jeden z lepszych sposobów na spożytkowanie oszczędności i zagwarantowanie sobie pewnego źródła dochodu pasywnego. Większość inwestorów kupuje jednak mieszkania za pieniądze z kredytu. Wydaje się to bardzo sensownym rozwiązaniem. Przy odpowiednio wysokiej cenie najmu mieszkanie spłaca się praktycznie samo, a w kieszeni inwestora może pozostać czasem niemała kwota. Ze względu na oprocentowanie kredytu czas zwrotu inwestycji będzie w tym przypadku jednak proporcjonalnie dłuższy, a więc realny zysk mieszkanie zacznie przynosić dopiero po dłuższym czasie.

Czy inwestycja w mieszkanie jest bezpieczna?
Często słyszy się również pytanie o to, czy inwestycja w mieszkanie jest zawsze bezpieczna. Nie ma w tym nic dziwnego. Mieszkanie kosztuje bardzo dużo, a każdy wolałby dużo zyskać, niż stracić. Przez długi czas panowało powszechne przekonanie, że inwestycja w mieszkania należy do jednych z bezpieczniejszych i pozwala na stosunkowo łatwe osiągnięcie sporego zysku. Ostanie dwa lata pokazały jednak, że nie zawsze musi tak być. W praktyce właściciele mieszkań inwestycyjnych zależni są w dużej mierze od obecności najemców. A tutaj sytuacja może być różna. Zdecydowanie najbezpieczniejsze jest wynajmowanie mieszkań osobom pracującym. Ich sytuacja jest najczęściej najbardziej stabilna i można nawet uzyskać najem na długi okres. Nieco więcej zarabia się na wynajmowaniu mieszkań albo pojedynczych pokoi studentom. Wystarczy jednak, że uczelnie zostaną zamknięte i wprowadzone zostanie zdalne nauczanie, jak miało to miejsce w ostatnim czasie, by sytuacja inwestorów diametralnie się zmieniła. Największe zyski pozwala osiągnąć wynajem krótkoterminowy nastawiony na turystów. W tym przypadku jednak ryzyko również jest największe. Zamknięcie albo poważne ograniczenie ruchu turystycznego na pewien czas może mocno uderzyć w portfel właściciela mieszkania. Zasadniczo inwestycje w mieszkania w dalszym ciągu uważane są za stosunkowo bezpieczne. Należy tylko pamiętać o tym, że sytuacja bardzo łatwo może się zmienić, a nadwyżki finansowe nie mogą być przejadane, ale powinny stanowić zabezpieczenie na trudniejsze okresy.

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl