Parada Smoków
Aktualności
Środa, 19 maja 2021 07:11

Interwencja ZNP w sprawie obwodnicy pod Krakowem przy Zalewie „Kryspinów”. Wystosowano pismo do Marszałka Województwa.

ZNP wystosowało pismo do Marszałka Województwa Małopolskiego w sprawie obwodnicy Liszek. Związek dołącza do protestu przeciwko wariantowi rekomendowanemu przez lokalne władze – przez środek wsi i na terenach rekreacyjnych Zalewu „Kryspinów”.
Związek Nauczycielstwa Polskiego – Okręg Małopolski poparł protesty przeciwko planowaniu obwodnicy Liszek przy Zalewie „Kryspinów” w centrum miejscowości Cholerzyn pod Krakowem. Taki przebieg trasy zarekomendowały władze Gminy Liszki do Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie, który przygotowuje się do inwestycji. Władze Liszek prowadziły również postępowanie ws. uzyskania decyzji środowiskowej dla tej inwestycji.

Pismo ZNP wystosowane do Marszałka Witolda Kozłowskiego podnosi kwestię bliskiego sąsiedztwa planowanej drogi ze szkołą podstawową we wsi Cholerzyn. Z dokumentacji projektowej, przesłanej przez Wójta Gminy Liszki do ZDW w Krakowie wynika, iż proponowany przez Gminę Liszki przebieg obwodnicy znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od Szkoły Podstawowej im. bł. Matki Teresy z Kalkuty w Cholerzynie.

Oznacza to, że placówka ta, a także dzieci i nauczyciele w niej pracujący będą narażeni na bezpośrednie oddziaływanie drogi o znaczeniu wojewódzkim, która to będzie obsługiwała ruch tranzytowy o dużym natężeniu – czytamy w dokumencie podpisanym przez Arkadiusza Boroń, Prezesa Okręgu Małopolskiego ZNP.

Planowana droga będzie obsługiwała ruch tranzytowy pomiędzy strefami przemysłowymi: rosnącym zapleczem produkcyjno-magazynowym w rejonie lotniska oraz, po wybudowaniu mostu  w miejscowościach Jeziorzany i Kopanka, silnie rozwiniętej strefy przemysłowej w Skawinie.

ZNP w swoim piśmie stwierdza, że taki przebieg jest skrajnie niekorzystny ze względu na zagrożenie zdrowia i życia uczących się w szkole w Cholerzynie dzieci oraz pracujących w niej nauczycieli. Wskazuje, że droga tej charakterystyki, przeznaczona głównie dla ciężkich pojazdów wygeneruje m.in. hałas i drgania co negatywnie wpłynie na środowisko nauki i pracy w szkole podstawowej. ZNP wskazuje także, że ulokowanie drogi o funkcji obwodnicy w centrum wsi utrudni uczniom oraz nauczycielom bezpieczne dotarcie do placówki i stworzy spore niebezpieczeństwo wypadków zagrażającym tym samym zdrowiu i życiu uczniów.

O protestach przeciwko obwodnicy Liszek w Cholerzynie
Przeciwko planowaniu drogi dla ruchu tranzytowego od kilku miesięcy protestują mieszkańcy wsi Cholerzyn oraz miłośnicy Zalewu na Piaskach czyli popularnego „Kryspinowa”. Sprzeciw dotyczy przebiegu wariantu preferowanego przez włodarzy – przez centrum wsi oraz przy plażach Zalewu oraz sposobu planowania obwodnicy (brak konsultacji społecznych oraz odmowa dostępu do dokumentacji na wniosek w trybie informacji publicznej).

Krakowianie, którzy włączyli się do protestów w ramach inicjatywy #ratujmyzalew przygotowali do Marszałka Województwa Małopolskiego petycję dotyczącą wycofania z dokumentacji ZDW propozycji trasy zarekomendowanej przez włodarza gminy. Miłośnicy „Kryspinowa” mogą wyrazić swój sprzeciw wobec tego wariantu pod adresem: www.petycjeonline.com/ratujmyzalew

mat. prasowy
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Parada Smoków
Najczęściej czytane
Reklama
WSB
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl