Sobota, 20 kwietnia | Imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii
04.10.2013 | Czytano: 107

Inauguracja roku akademickiego w PPWSZ w Nowym Targu (zdjęcia)

NOWY TARG. W auli Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej po raz 13. zainaugurowany został rok akademicki. Wcześniej w kościele pw. św. Katarzyny odprawiona została msza św. koncelebrowana przez ks biskupa Damiana Muskusa.

Uroczystość na terenie PPWSZ rozpoczęto od uczczenia pamięci zmarłej przed kilkoma dniami kwestorki uczelni Dominiki Bartoszewicz. Jak mówił rektor "poświęciła Ona ostatnie 12 lat temu, by uczelnia rosła w siłę i nie miała kłopotów finansowych".

Iwon Grys zwracając się do studentów powiedział - Witając wszystkich wymieniłam was na końcu, ale to wy jesteście najważniejsi. Zwłaszcza ci, którzy dziś rozpoczynają naukę i życie studenckie. Jestem przekonany, że wiele osób na tej sali zazdrości wam tego. Kilka miesięcy temu nasze mury opuściło 650 absolwentów, ich miejsce zajmiecie wy. Zdobędziecie wiedzę na wysokim poziomie. Pomoże wam w tym świetna i światła kadra nauczycieli, którą szczyci się nasza uczelnia. Nie bójcie się nauki.

Rektor PPWSZ przypomniał, że życie studenckie to nie tylko nauka. - To także piękna tradycja beztroskiego żaka, to czas powstawania silnych związków międzyludzkich - przyjaźni i miłości. To także czas kłopotów. Oby spędzone tu dni na trwałe wpisały się jako wspaniały okres młodego rozwijającego się człowieka - podsumował.

W uroczystym akcie przyjęcia w poczet studentów uczelni, czyli immatrykulacji wzięli udział ci, którzy zdobyli przy rekrutacji największą ilość punktów. Byli to: Rafał Wacław, Ewelina Mysza, Maciej Bulanda, Wioletta Marszalik, Anna Komperda, Ewa Stasiowska, Joanna Dziwisz, Maria Styrczula, Tomasz Bartczak i Dawid Skalski.

Ponieważ inauguracja roku akademickiego w PPWSZ połączony była z rozpoczęciem roku nauki słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku - w gronie tym znaleźli się także przedstawiciele studentów-seniorów: Elżbieta Batkiewicz, Małgorzata Niżańska i Andrzej Pańszczyk.

Dominik Gałuszka, reprezentujący samorząd studencki powiedział do swoim młodszych kolegów rozpoczynających naukę na "Podhalance" - Nie bójcie się tego co przed wami, bo studia to najpiękniejszy okres w waszym życiu.

Wykład inauguracyjny "Koniec życia - aspekty moralne, etyczne i prawne" wygłosił prof. dr hab. nauk medycznych Ryszard Gajdosz . Jak mówił - inauguracja roku akademickiego to radosne święto. - Skąd więc taki temat? Zainspirował mnie hymn studencki "Gaudeamus Igitur", czyli "Radujmy się więc, dopókiśmy młodzi!". Dalsze słowa brzmią "Po przyjemnej młodości, po uciążliwej starości, będzie nas miała ziemia (posiędzie nas ziemia). Życie nasze krótko trwa, szybko się skończy. Śmierć nadchodzi szybko, porywa nas okrutnie, nikomu to nie będzie oszczędzone"... Dlatego tak powinniśmy żyć, by końca się nie obawiać. W myśl łacińskiej maksymy cokolwiek czynisz, czyń roztropnie i patrz końca - przypomniał prof. Gajdosz.

Inaugurację w tym roku uświetnił występ Chóru Przemienienia działającego przy parafii Przemienienia Pańskiego oraz Zespole Szkół im. Bohaterów Westerplatte w Jabłonce pod dyrekcją Bartłomieja Rutkowskiego (z Zespołem Szkół im. Bohaterów Westerplatte w Jabłonce, PPWSZ w Nowym Targu łączy podpisane w 2010r. porozumienie o współpracy w zakresie realizacji wspólnych przedsięwzięć w dziedzinie edukacji i wychowania) oraz uczelniany zespół Młode Podhale.

W uroczystości wziął udział także nowo mianowany Kanclerz Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu dr inż. Kazimierz Wójcik.

Gen. bryg. Kazimierz Wójcik - służbę wojskową rozpoczął od studiów w Wojskowej Akademii Technicznej, gdzie zdobył tytuł magistra inżyniera, a później doktora nauk technicznych. Pod koniec lat 70. był dowódcą plutonu w 8 Pułku Zabezpieczenia. Później, do roku 1991 pracował w Technicznej Szkole Wojsk Lotniczych. W latach 1994-1995 oraz 1996-1997 służył w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Siłach Rozdzielczo-Obserwacyjnych ONZ w Syrii (UNDOF). Od roku 1999 do 2002 zajmował stanowisko szefa oddziału w Dowództwie Regionalnym Sił Połączonych – Północ w Brunssum (Holandia). W latach 2005-2008 był szefem oddziału w Międzynarodowym Sztabie Wojskowym w Brukseli (Belgia). Później był zastępcą szefa sztabu w Dowództwie Wojsk Specjalnych oraz zastępcą szefa sztabu Wojsk Lądowych. W 2011 roku został wyznaczony na stanowisko zastępcy szefa sztabu ds. wsparcia w Dowództwie Eurokorpusu w Strasburgu. Odznaczony Legią Honorową w 2012r. - najwyższym francuskim odznaczeniem państwowym.

s/ zdj. Michał Adamowski

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl