Aktualności
Poniedziałek, 17 listopada 2014 19:26

Haftowane pierniki świąteczną pamiątką z Małopolski

Rozstrzygnięto konkurs na pamiątkę bożonarodzeniową z Małopolski. Komisja konkursowa wybrała gadżet, który stanie się tegoroczną, oficjalną pamiątką Województwa Małopolskiego. Są to haftowane pierniki, których autorką jest Agnieszka Hajduk z Rożnowa. Komisja uznała, że to właśnie jej praca idealnie spełnia kryteria świątecznej pamiątki z Małopolski.
Podczas finału konkursu w Zatorze zwyciężczyni gratulował marszałek Marek Sowa.

Celem konkursu „Boże Narodzenie po małopolsku” jest stworzenie pamiątki bożonarodzeniowej inspirowanej kulturą ludową, która jednocześnie stanie się gadżetem promującym nasze województwo w okresie świątecznym. Podczas wyboru zwycięskiej pracy, jak również miejsca drugiego i wyróżnień, komisja w pierwszej kolejności wzięła pod uwagę nawiązanie do kultury ludowej Małopolski, jak również praktyczność i funkcjonalność wykonanego przedmiotu.

Do konkursu zgłoszono 92 prace z różnych zakątków Małopolski Wyniki oficjalnie ogłoszono podczas finału w Zatorze. Autorzy prac rywalizowali w dwóch kategoriach: tradycyjnie „Boże Narodzenie po małopolsku” i na wesoło „Niech nam gwiazdka!”.

Ostatecznie nagrodzono siedem prac. Nagrodę główną przyznano „Haftowanym piernikom” Agnieszki Hajduk z Rożnowa, a druga nagroda za „Dzwonek Podłaźnik” trafiła do Magdaleny Kostrzewy-Smreczak z Lipnicy Małej.

Wyróżnienia zdobyły również: Bożena Hanula z Wiśniowej za pracę „Pająki krystaliczne ze słomy”, Barbara Windak z Klucz za „Gwiazdki wykonane z papierowej wikliny”, Maria Głodek z Nowego Targu za „Folkowe skrzydła”, Iwona Pokorska z Pleśnej za „Małopolskie jabłuszko” oraz Agata Seweryn z Krakowa za pracę „Pająk Rogaty z Krowodrzy”.

Wszystkie prace od 15 do 22 grudnia prezentowane będą na wystawie pokonkursowej, która odbędzie się w w Dolinie Karpia, w Galerii Polsko – Słowackiej przy Centrum Kultury i Promocji w Brzeźnicy.

Spośród wskazanych przez komisję konkursową prac również Internauci będą mogli wybrać swojego faworyta. Wybrane prace będą prezentowane na oficjalnym profilu Województwa Małopolskiego na Facebooku: www.facebook.com/lubiemalopolskie w terminie 22-27 grudnia br. Dla autora pracy, która otrzyma najwięcej „polubień” przewidziana jest nagroda internautów.

źródło: UMWM

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
WSB
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl