Środa, 24 kwietnia | Imieniny: Aleksandra, Horacego, Grzegorza
15.04.2017 | Czytano: 63

Grób Pański u Pijarów w Krakowie. Ciała uchodźców wokół monstrancji (zdjęcia)

W krypcie kościoła oo. Pijarów w Krakowie kolejny raz powstał nietypowy Grób Pański. Tym razem instalacja ma symbolizować otchłań morską, w której pływają ciała zmarłych uchodźców.

Ojcowie Pijarzy co roku organizują konkurs na aranżację Grobu Pańskiego. Tegorocznym zwycięzcą jest 21-letni Jakub Załaziński. Instalacja zaczyna się jeszcze na podeście schodów do krypty, gdzie leży ubranie uformowane w kształt ciała dziecka wyrzuconego na morski brzeg.

W samej krypcie w centrum znajduje się monstrancja z Najświętszym Sakramentem, a wokół niej "pływają" w powietrzu zawieszone na żyłkach anonimowe ciała bez głów. Uformowane z ubrań ciała leżą także na podłodze – dnie morskim. W zaciemnionej kotarami "otchłani" znajdują się także przedmioty - zabawki, biżuteria, itp.

Ciała uchodźców w otchłani morskiej Instalacja w sensie teologicznym odnosi się także do życia ludzkiego, zawieszonego w otchłani grzechu i cierpienia, i wskazuje, że każdy człowiek ma szansę na wydobycie z cierpienia za życia i zbawienie po śmierci.

Jury uznało, że nagrodzona praca jest dziełem dojrzałym artystycznie, ciekawym w wymiarze plastycznym, umiejętnie przedstawiającym paschalny temat męki, śmierci i zmartwychwstania obrazujący tryumf życia nad śmiercią. Została jednogłośnie wybrana. Na konkurs wpłynęło dziewięć projektów. Przegrały m.in. te związane z jubileuszowym rokiem św. Brata Alberta, 100-leciem objawień fatimskich czy 400-leciem zakonu oo. Pijarów.

Ojcowie Pijarzy przez lata urządzali Grób Pański, nawiązując do aktualnych wydarzeń i problemów np. do 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, problemu aborcji, eutanazji, samobójstw młodzieży.

Zgłoszone prace aranżacji grobu oceniało jury w składzie: prof. Adam Brincken, dr hab. Andrzej Gaczoł, ks. dr Andrzej Nowobilski, ks. Mieczysław Rolka, Anna Jadowska-Barczyk. Nagrodą dla zwycięzcy konkursu jest wyjazd do Grecji.

Grób Pański można oglądać w Krakowie w kościele pw. Przemienienia Pańskiego na ul. Pijarskiej 2

Tomasz Cichocki

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl