Aktualności
Czwartek, 22 marca 2018 20:30

Goście z Niemiec odwiedzili powiatowe szkoły

Dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez Powiat spotkali się w Starostwie Powiatowym w Nowym Sączu z ośmioosobową delegacją niemieckiego powiatu Unna.
Gości przywitał starosta nowosądecki Marek Pławiak. Towarzyszyli mu wicestarosta Antoni Koszyk oraz członkowie Zarządu Powiatu Franciszek Kantor i Marian Ryba.

Niemieccy goście chcą m.in. zapoznać się z funkcjonowaniem powiatowych szkół, wymienić doświadczeniami oraz nawiązać bliższe kontakty, umożliwiające realizację wspólnych projektów edukacyjnych. Odwiedzili Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Krynicy-Zdroju i Zespół Szkół Zawodowych w Grybowie, złożyli wizytę w Internacie Międzyszkolnym oraz Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Starym Sączu.- Zorganizowaliśmy spotkanie w starostwie, ponieważ w tak krótkim czasie nie ma możliwości obejrzenia wszystkich powiatowych szkół - wyjaśnia starosta Marek Pławiak. Dodał, że powiat Unna jest najwierniejszym partnerem Powiatu Nowosądeckiego. Najdłużej, bo aż 20 lat, trwa współpraca obu jednostek samorządu.

- Liczę, że to spotkanie zaowocuje poszerzeniem naszych partnerskich kontaktów i będzie początkiem realizacji konkretnych projektów - mówił Bernard Engelhardt, przewodniczący Komisji Edukacji i Kultury w Powiecie Unna.
Powiat Nowosądecki podpisał umowę o partnerstwie z powiatem Unna 15 kwietnia 2002 r. Początki współpracy sięgają jednak pilotażowej Sądeckiej Miejskiej Strefy Usług Publicznych. Wtedy, bazując na wymianie doświadczeń samorządowych i administracyjnych, 2 grudnia 1997 roku podpisano „Akt o zawarciu partnerskich i przyjacielskich stosunków”. Obecnie, partnerstwo jest realizowane przez oficjalne i robocze wizyty związane z różnymi wydarzeniami czy realizacją wspólnych projektów, wymianę młodzieży z placówek oświatowych obu powiatów, wizyty szkoleniowe dla pracowników oświaty, staże językowe w Unnie dla studentów Instytutu Języków obcych PWSZ w Nowym Sączu i wymianę kulturalną.

szel/ zdj. Paweł Szeliga

źródło: Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl