Czwartek, 18 kwietnia | Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Gościsława
16.10.2018 | Czytano: 13

Gala 2. edycji Nagrody Veritatis Splendor

Krzewienie idei solidarności i sprawiedliwości społecznej, nauka dialogu i wzajemnego poszanowania między ludźmi, które są wcielane w życie dzięki nieszablonowym projektom – to dzięki tym dokonaniom drugim w historii laureatem wyjątkowej Nagrody Województwa Małopolskiego im. św. Jana Pawła II Veritatis Splendor został Ks. Mieczysław Puzewicz.

Ks. Mieczysław Puzewicz został drugim w historii laureatem Nagrody Województwa Małopolskiego im. św. Jana Pawła II "Veritatis Splendor". Jej wysokość to 100 tys. dolarów.

Kapituła nagrody doceniła fakt, iż ks. Mieczysław Puzewicz "Krzewi ideę solidarności i sprawiedliwości społecznej, a także naukę dialogu w wymiarze kulturowym, społecznym, międzyreligijnym i wzajemnego poszanowania między ludźmi, które są wcielane w życie dzięki nieszablonowym projektom".

Ks. Mieczysław Puzewicz urodził się 7 stycznia 1960 r. w Świelubiu. Od 1977 r. był zaangażowany w działalność podziemną, czego konsekwencją było aresztowanie w maju 1980 r. Na początku lat 80. XX w. był współorganizatorem duszpasterstwa osób niepełnosprawnych w Lublinie ("Siloe"). Od 2008 r. do dziś angażuje się w pomoc uchodźcom po wojnie w Gruzji – m.in. w przyjęcie 100 dzieci gruzińskich w Lublinie, wspieranie "lotnych szpitali", pomocy medycznej w ośrodkach dla uchodźców w Gruzji.


Jest też mentorem w programach dialogu chrześcijańsko-muzułmańskiego w Gruzji (Dolina Pankisi, Adżaria i Guria). Laureat to także inicjator programów pomocy bezdomnym, więźniom, uchodźcom, dzieciom ulicy, młodocianym przestępcom, chorym psychicznie, młodzieży w schroniskach dla nieletnich – m.in. w ramach kampanii "Budujcie Cywilizację Miłości".

Ks. M. Puzewicz jest też organizatorem pomocy dla powodzian w Serbii, domu dla uchodźców w Brześciu (Białoruś), jadłodajni i ambulatorium dla bezdomnych w Lublinie. Był inicjatorem m.in. funduszu stypendialnego dla młodzieży z terenów powodziowych, pomocy dla uchodźców w obozach na terenie Kurdystanu czy pomysłodawcą akcji "Dar życia" – na rzecz przekazywania tkanek i narządów do przeszczepów. Od wielu lat pomaga również mieszkańcom Kuby.

Pierwszą laureatką nagrody została w 2016 r. siostra Rosemary Nyirumbe – zakonnica z Ugandy, doceniona za niestrudzone krzewienie idei solidarności i sprawiedliwości społecznej, nauczanie dialogu i wzajemnego szacunku. S. Rosemary od 2012 r. prowadzi w Ugandzie szkołę dla ofiar tamtejszej wojny, głównie młodych dziewcząt.

W miejscu stworzonym przez nią znajdują opiekę, bezpieczne schronienie, naukę, a przede wszystkim odzyskują poczucie własnej godności.

Realizatorem nagrody jest Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie – samorządowa jednostka kultury, której misją jest zachowanie i promowanie dziedzictwa, które pozostawił po sobie Ojciec Święty Jan Paweł II oraz dialog między religiami i kulturami.
Źródło fot. Tomasz Cichocki

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl