Aktualności
Poniedziałek, 15 sierpnia 2022 15:00

Dumni z Wojska Polskiego!

15 sierpnia obchodzimy 102. rocznicę Cudu nad Wisłą. Bitwa Warszawska przesądziła o losach wojny polsko-bolszewickiej 1919-1921 i zatrzymała Armię Czerwoną idącą na Warszawę. Dziś, składając hołd naszym przodkom, obchodzimy Święto Wojska Polskiego.
Organizatorami krakowskich uroczystości byli wojewoda małopolski Łukasz Kmita 
i dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie dr hab. Filip Musiał. Uczestniczył w nich również wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki oraz II wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński.

Krakowskie uroczystości
Miejsca krakowskich uroczystości to punkty szczególne na mapie pamięci o chwale polskiego oręża. Jeden z tych punktów to Pomnik Czynu Zbrojnego Żołnierzy Polski Walczącej na Powiślu. Tam – w imieniu wojewody małopolskiego Łukasza Kmity – kwiaty złożył II wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński.

Uczciliśmy również pamięć naczelnego wodza Armii Polskiej i pierwszego marszałka Polski – Józefa Piłsudskiego, składając kwiaty przy jego sarkofagu znajdującym się w wawelskiej Krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów.

Następnie w katedrze na Wawelu została odprawiona uroczysta msza święta, po której wojewoda małopolski Łukasz Kmita złożył kwiaty przy Krzyżu Katyńskim na placu Ojca Adama Studzińskiego.

Dalsze uroczystości – z udziałem Wojska Polskiego – odbyły się przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Jana Matejki. Tam wspólnie zaśpiewaliśmy polski hymn, oddaliśmy pokłon polskiej fladze podniesionej na maszt oraz wysłuchaliśmy Apelu Pamięci Oręża Polskiego. Mogliśmy również zobaczyć uroczystą zmianę warty. Po złożeniu wieńców i kwiatów wybrzmiała „Pieśń Reprezentacyjna Wojska Polskiego”.

Wojsko Polskie musi być liczne i silne, nowoczesne i sprawnie dowodzone
Dowódca 6 Brygady Powietrznodesantowej płk Michał Strzelecki odczytał list wicepremiera, ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka.

- Święto Wojska Polskiego obchodzone w 102. rocznicę Bitwy Warszawskiej upamiętnia wielkie zwycięstwo naszego oręża. Heroizm bohaterów tamtych dni jest dla współczesnych żołnierzy wzorem odwagi i poświęcenia, inspiruje ich podczas szkoleń i ćwiczeń. Tamte wydarzenia przypominają, że troska o obronność nie jest kwestią wyboru, tylko stałym i trwałym obowiązkiem. Tegoroczne obchody przypadają w dramatycznym momencie. Za naszą wschodnią granicą toczy się krwawa batalia nie tylko o wolność i niezawisłość Ukrainy, ale i o przyszłość wszystkich europejskich narodów. Agresja Rosji potwierdziła, że Polska wybrała właściwy kierunek rozwoju swoich sił zbrojnych. Aby nie powtórzyły się tragiczne, bolesne zdarzenia z przeszłości naszej Ojczyzny, Wojsko Polskie musi być liczne i silne, nowoczesne i sprawnie dowodzone – napisał szef MON.

Bój o wszystko
- Marszałek Józef Piłsudski wbrew wszystkiemu uwierzył, że Polska musi być wielka i będzie wielka. „Będzie wielka albo nie będzie jej wcale”. To były jego słowa. I z tą myślą przeprowadził swoich żołnierzy przez Bitwę Warszawską w roku 1920. Państwo, które raptem dwa lata wcześniej odzyskało niepodległość, pokonało bolszewików, zatrzymało ich na przedpolach Warszawy, u progu Europy. Jak powiedział śp. Prezydent Prof. Lech Kaczyński: „bohaterami [tej bitwy], prawdziwymi twórcami zwycięstwa, byli żołnierze Wojska Polskiego, którzy ruszyli w bój o wszystko”. Pamiętajmy o tym. Cud nad Wisłą to nasze wielkie dziedzictwo. To zwycięstwo, które zapisało się w historii Europy i nazywane jest nawet osiemnastą decydującą bitwą w dziejach świata. Warto wierzyć w wielką Polskę. Bo albo wierzy się w wielką Polskę, albo nie wierzy się wcale. Jeśli prowadzić bój, to niech będzie to bój o pełną stawkę, „bój o wszystko”. Warto być dumnym z naszej polskiej historii. Z hartu ducha polskiego żołnierza, który jest w stanie prowadzić i wygrywać takie „boje o wszystko”. To przesłanie zostawiają nam dzisiaj przywołani w odczytanym przed chwilą „Apelu Pamięci Oręża Polskiego” legendarni zwycięzcy wojny polsko-bolszewickiej 1919-1921 – mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita w swoim przemówieniu.

Ocaliliśmy Europę przed bolszewickim zalewem
- Właśnie dziś, w 102. rocznicę Bitwy Warszawskiej, spotykamy się po to, by czcić pamięć o tej bitwie i czcić tych wyjątkowych bohaterów, jak Marszałek Józef Piłsudski, Generał Tadeusz Rozwadowski czy Generał Józef Haller. Czcić pamięć o bitwie, która była wojną światów: cywilizacji zachodniej, cywilizacji wolności, praw obywatelskich i bolszewickiej barbarii. To wtedy w 1920 roku ocaliliśmy nie tylko niepodległość Rzeczypospolitej, ale ocaliliśmy Europę przed bolszewickim zalewem – powiedział dyrektor Oddziału IPN w Krakowie dr hab. Filip Musiał.

Zasłużeni dla Niepodległej
Podczas dzisiejszych uroczystości w Krakowie, a także w bazylice mniejszej w Olkuszu – w imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy – wojewoda małopolski Łukasz Kmita wręczył Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Otrzymali je m.in. przedstawiciele Fundacji „Osądź Mnie Boże”. Wojewoda przekazał również Krzyże Zasługi.

- Dziękuję wszystkim, którym miałem zaszczyt dziś wręczyć Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości oraz Krzyże Zasługi. Są one wyrazem wdzięczności za Państwa działalność społeczną, publiczną, upowszechnianie prawdy historycznej oraz codzienną służbę dla Najjaśniejszej Rzeczypospolitej – przekazał wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

„Wojsko Polskie w służbie Małopolsce”
Po uroczystościach na placu Matejki wojewoda małopolski Łukasz Kmita i dyrektor Oddziału IPN w Krakowie dr hab. Filip Musiał dokonali otwarcia wystawy pn. „Wojsko Polskie w służbie Małopolsce”.

Na 35 planszach zaprezentowano zdjęcia z życia małopolskich jednostek wojskowych:
- 6 Brygady Powietrznodesantowej im. gen. bryg. Stanisława Franciszka Sosabowskiego,
- 8 Bazy Lotnictwa Transportowego im. płk. pil. Stanisława Jakuba Skarżyńskiego w Krakowie-Balicach,
- 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Leopolda Okulickiego ps. „Niedźwiadek”,
- Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych,
- Wojskowego Centrum Rekrutacji w Krakowie.

- Silna i nowoczesna armia jest gwarantem bezpieczeństwa państwa. Nie trzeba o tym nikogo przekonywać, szczególnie w obliczu aktualnej sytuacji za naszą wschodnią granicą, gdzie Rosja brutalnie zaatakowała Ukrainę. Wdrażany przez polski rząd program modernizacji Wojska Polskiego to właściwy kierunek. (…) Z polskim wojskiem możemy się czuć bezpiecznie. Wierni, lojalni i wyspecjalizowani żołnierze, doskonałe dowództwo oddane Najjaśniejszej Rzeczypospolitej i najnowszej generacji sprzęt — to nasza duma i chluba. Serdecznie zapraszam więc Państwa do obejrzenia wystawy „Wojsko Polskie w służbie Małopolsce”, która znajduje się tutaj na placu Matejki. Zaprezentowane na zdjęciach kadry z życia jednostek, które stacjonują i działają w naszym województwie, pozwolą nam nieco przybliżyć ofiarność, trud i profesjonalizm służby wojskowej. Niech ta ekspozycja inspiruje nas do szczerej wdzięczności polskim żołnierzom. Zawsze szanujmy mundur. Zawsze szanujmy Żołnierzy! – mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita.


źródło: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

WSB
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Paczka
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl